Hlavní navigace

V Německu zřejmě zemřela pacientka kvůli ransomware

18. 9. 2020

Sdílet

Sanitka

Minulý čtvrtek byla napadena univerzitní nemocnice v Düsseldorfu. Podle německé kyberbezpečnostní služby šlo o nezáplatovanou zranitelnost CVE-2019–19781 ve VPN od firmy Citrix. Záplata přitom byla k dispozici již od ledna letošního roku. Kvůli ransomware nemocnice oznámila, že plánovaná i urgentní péče se přesouvá do jiné nemocnice.

Zdá se, že útočníci ve skutečnosti chtěli útočit na universitu Heinricha Heine a ne na universitní nemocnici. Když je policie ve čtvrtek kontaktovala, tak útočníci stáhli žádost o výkupné a poskytli šifrovací klíč.

Nicméně v pátek v noci byla pacientka v kritickém stavu místo do nemocnice v Dusseldorfu převezena do nemocnice ve Wuppertalu, což bylo navíc asi 32 km jízdy. Pravděpodobně následně zemřela právě kvůli této prodlevě. Prokurátor zahájil trestní řízení proti neznámým pachatelům kvůli zabití z nedbalosti.

(zdroj: bleepingcomputer)

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 18. 9. 2020 18:08

  tomvec

  U nás na to, aby vás převáželi z nemocnice do nemocnice protože vás nechtěli přijmout, a skončíte kvůli tomu s trvalými následky nebo zemřete, nepotřebují ani ransomware.

 • 21. 9. 2020 11:32

  Trident

  Tak leden je pomerne cerstva zaplata. Vzhledem k tomu se patch cykly byvaji v konzervativnich sektorech obvykle ctvrtrok,pulrok nebo rok.
  Nemluve treba o energetice kde jsou to roky.
  V momentě kdy začal covid blbinec, poslední co chce člověk ve 24/7 provozu řešit je upgrade.
  Zrovna citrix... jejich způsoby updatu jsou na pěst. Nehledě na povídání s indy na supportu kteří netuší která bije než se to dostane někam dál. Oblíbená hláška- not supported.

 • 21. 9. 2020 12:02

  Ondra Satai Nekola
  Zlatý podporovatel

  Ocividne se to nejak delalo, stale nejak dela a bude se to muset delat nejak jinak.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

První linux nainstaloval kolem roku 1994 a u něj zůstal. Později vystudoval fyziku a získal doktorát.