Hlavní navigace

VA-API 2.14 přidává rozhraní pro hardwarové kódování AV1

22. 2. 2022

Sdílet

AV1 logo televize Autor: Depositphotos

Intel vydal novou verzi své knihovny pro hardwarové zpracování videa. Čerstvá libva 2.14 kromě jiného přidává podporu hardwarové komprese videa do formátu AV1, a to jako přípravu na budoucí vydání Intel GPU, která tuto schopnost nabídnou (kódové označení Arctic Sound M, jde o Xe/Gen12.5 GPU akcelerátor plánovaný pro datová centra na polovinu tohoto roku).

Ovladač VA-API dostává mapování pro VA/X11 fungující s ovladačem Crocus (vyvíjený nástupce i965 založený na Gallium3D), dále pak Intel přidal aktualizace pro build systém Meson a další menší změny.

Připomeňme, že neexistence hardwarové akcelerace kódování do formátu AV1 je jednou z největších bolístek v bezproblémovém přechodu na tento formát. Ač většina spotřebitelů bez potíží vystačí s akcelerací dekódování (která je dostupná na produktech všech velkých výrobců GPU), kódování do AV1 je stále v porovnání s H.264 či H.265 velmi pomalé, bez ohledu na použitý kodér.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.