Hlavní navigace

Vánoční dárek: Xfce 4.16 přináší hromadu novinek

23. 12. 2020

Sdílet

Xfce 4.16 Autor: Xfce

Po 1 roce a 4 měsících prací byla vydána nová verze 4.16 desktopového prostředí Xfce. Tvůrci hovoří o tom, že vývoj tohoto vydání byl tak trochu speciální nejen kvůli pandemii, ale také v souvislosti s přechodem projektu na GitLab. Každopádně kompletní soupis změn je velmi obsáhlý a projekt přichází i s referenčním Docker kontejnerem či CI pipeline pro všechny komponenty.

Nejviditelnější změnou je ta visuální. Projekt opouští prazvláštní mix vzhledu vycházející z ikon Tango. Nová sada je vzhledově konzistentní a zakládá na jmenné specifikaci freedesktop.org a fixní paletě barev. Tvůrcům je jasné, že tohle samo o sobě přidá nějakou práci maintainerům témat ikon, ale věří, že je to správný krok do budoucna.

Dále tu máme zahození podpory GTK2 kódu, spoustu aktualizací pro správce oken (compositing, GLX, drobné změny chování), nový plugin statustray kombinující StatusNotifier a legacy prvky pro Systray. Změna v animaci automatického skrývání uživateli jasně ukazuje, kam panel mizí, výchozí téma je pak tmavé. Přibyla podpora neceločíselného škálování, v záložce o Xfce je vypsán typ CPU a GPU. Všechny dialogy nastavení pak jsou vykreslovány přes GTK (jako client side decorations).

Nastavení MIME typů a preferovaných aplikací je sloučeno do jednoho dialogu. Spoustu vylepšení dostal správce souborů Thunar (např. pauza pro kopírování/přesun souborů, fronta pro přenosy souborů, pamatování si nastavení zobrazení pro jednotlivé adresáže, podpora průhlednosti GTK témat). Náhledovač Tumbler dostal podporu .epub a umí z generování náhledů vyloučit zvolené adresáře. Další úpravy jsou ve správci napájení, desktopu (opravy a drobná vylepšení, nový wallpaper), knihovna menu garcon má nové API a nespouští aplikace jako potomky procesu samotného menu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.