Hlavní navigace

Ve Francii navrhují blokovat TOR a veřejné Wi-Fi

7. 12. 2015

Sdílet

Francouzské bezpečnostní síly navrhují v zemi blokovat přístup k síti TOR a zakázat anonymní Wi-Fi sítě. Píše se to alespoň v dokumentech tamního ministerstva vnitra, které získal deník Le Monde. Návrh nových „protiteroristických“ opatření přichází tři týdny po velkých útocích v Paříži a místní policie a další bezpečnostní složky by jej rádi viděli co nejdříve ve sbírce zákonů.

Návrh počítá s blokováním komunikace s TOR uvnitř země. Zároveň by měl nutit operátory VoIP k předání privátních klíčů vládním složkám, aby tak byl umožněn odposlech komunikace. Návrh nijak nespecifikuje, jak přesně by měl být TOR blokován, ale Čína síť nějakým způsobem omezuje a snaží se tak činit i další státy.

Blokování otevřených Wi-Fi sítí je zase zdůvodňováno tím, že není možné přesně identifikovat jejich uživatele. Další změny počítají s právem prohledávat vozidla a zavazadla bez souhlasu, provádět identifikaci osob bez udání důvodu a další. Zákonodárci už také přijali opatření, podle kterého je možné během výjimečného stavu vypínat vybrané webové stránky.

Francie a USA tlačí na různé komunikační služby, aby vládním organizacím otevřely „zadní vrátka“ a umožnily trvalý přístup k veškeré komunikaci. Firmy i nezávislé organizace se bouří a tvrdí, že oslabení šifrování omezí svobodu slova a poškodí soukromí uživatelů. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.