Hlavní navigace

Veřejné peníze? Veřejný kód!

14. 9. 2017

Sdílet

Iniciativa Public money? Public code! připravila otevřený dopis, ve kterém vyzývá zástupce EU, aby byl veřejně financovaný software, který byl vyvinut pro veřejný sektor, zpřístupněn na základě licence pro svobodný a otevřený software.

Dle iniciativy, která vznikla pod křídly Free Software Foundation Europe, jsou digitální služby, jež používá veřejná správa, kritickou infrastrukturou demokratických národů 21. století. A právě proto by měly mít vládní agentury plnou kontrolu nad systémy, které jsou jádrem naší digitální infrastruktury.

Iniciativa má podporu například Edwarda Snowdena. Ten mimochodem tvrdí: Tím, že je proprietární zdrojový kód často obchodním tajemstvím, se radikálně narušuje možnost objevovat náhodné i úmyslné bezpečnostní chyby v kritickém softwaru. Poukazuje také na to, že právě proprietární software se v poslední době stává terčem kybernetických útoků. Jinými slovy ani uzavřenost kódu nezaručí jeho bezpečnost.

V dalším textu iniciativa tvrdí, že otevřený kód by umožnil zjistit případné zranitelnosti mnohem rychleji a opravovat zjištěné chyby účinněji, než když se spoléhá jen na jednoho konkrétního výrobce softwaru.

Tato zprávička byla zaslána čtenářem serveru Root.cz pomocí formuláře Přidat zprávičku. Děkujeme!

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.