Hlavní navigace

VESA vydala specifikaci DisplayHDR 1.0

12. 12. 2017

Sdílet

Nová specifikace se pokusí vnést řád do chaosu kolem HDR, které si tisíc výrobců vykládá tisíci různými způsoby. Specifikace je, jak je u VESA zvykem, dostupná všem, jde o vůbec první plně otevřený standard HDR.

V první verzi se zaměřuje na displeje notebooků a monitory u desktopových počítačů. Přináší tři různé kategorie, přičemž již ta nejnižší garantuje bohatší barvy a jasový rozsah než SDR, tedy běžný obraz běžných monitorů. Cíllí aktuálně jen na LCD, displeji jiných typů (zejména OLED) se bude zabývat ve vyšších verzích.

DisplayHDR
Autor: VESA

Loga DisplayHDR

Úrovně HDR specifikace podle této nové normy jsou odstupňovány takto: základní DisplayHDR 400, střední DisplayHDR 600 a nejvyšší DisplayHDR 1000. Číslo udává hodnotu nejvyššího jasu, který je měřen při různých scénářích (od malého bodu po celou obrazovku), kontrast je měřen dvěma způsoby (nativní pro celý panel, lokální pro ověření parametrů local dimmingu), dále je testováno podání barev pro gamuty BT.709 a DCI-P3, barevná hloubka a odezva při HDR.

Jas 400 cd/m² je zvolen jako vstupní hodnota do DiplayHDR světa ze tří důvodů: je o 50 % vyšší než typický maximální jas většiny displejů v noteboocích, které jsou navíc typicky 6bitové (+ používají dithering) a do třetice je tu požadavek podpory HDR-10 a a minimálního nejnižšího jasu.

Produkty vyhovující DisplayHDR 1.0 budou k vidění na výstavě CES 9. až 12. ledna 2018 v americkém Las Vegas, a to na stánku DisplayPort. Podrobněji ke specifikaci samostatný web DisplayHDR.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.