Hlavní navigace

Virtualizace může být požehnáním, ale i noční můrou

16. 8. 2011

Sdílet

V mnoha různých materiálech se dnes dočtete, jak je virtualizace mocným nástrojem, jak dokáže uspořit náklady a zjednodušit správu velkých datacenter. Ukazuje se ale, že virtualizace není všelékem a po jejím nasazení zažije nejeden manažer nepříjemné rozčarování.

Potvrzuje to průzkum společnost CA Technologies, který se zaměřil právě na zkušenosti s virtualizací. Téměř všichni účastníci průzkumu (95 %) již v podniku virtualizaci využívají, zavádějí, či alespoň mají plány na její využití. Většina zmiňovala jako hlavní motivy pro nasazení virtualizace snížení nákladů (85 %) a zvýšení stupně využití serveru (84 %). Na druhou stranu 63 % respondentů odpovědělo, že nedosáhli očekávané míry úspor, u 5 % dokonce náklady vzrostly vlivem složitosti virtualizace.

Virtualizace může být požehnáním, ale také provozní noční můrou, říká jeden z účastníků průzkumu Ian Watts, senior technical manager společnosti BT Americas. Řízení změn přináší velké dodatečné náklady, protože jakákoli změna musí být implementovaná do všech aplikací a všemi uživateli sdílejícími stejnou virtualizační sadu. Řada organizací rychle zaznamená výhody virtualizace jako jsou menší náklady na hardware a lepší využití serverů, nicméně tyto výhody mohou být zastíněny nedostatkem vylepšení v produktivitě datového centra.

(Zdroj: Lupa.cz)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 8. 2011 7:39

    jan.xxx (neregistrovaný)

    Průzkum vznikl, protože CA Technologies připravuje SW pro managament virtualizace na různých platformách (VMware, Hyper-V, LPary, ...).

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.