Hlavní navigace

Virtuální Bastlírna vol. 31: už jste si pohráli s RISC-V za 10 centů?

24. 10. 2023

Sdílet

Tux says Autor: Petr Krčmář, Root.cz

Za poslední měsíc se událo spoustu nového. Se strahovskými bastlíři jste se mohli potkat na LinuxDays, kde jste si mohli zapájet demoboard s novým procesorem CH32V003 – RISC-V za deset centů, pro který mimochodem Vojta Suk napsal programátor běžící na Flipper Zero. Vyšlo Raspberry Pi 5 se spoustou inovací (i nových bugů), nový iPhone s Thread rádiem a USB-C místo Lightningu (který začali bastlíři hned hackovat) a v KiCADu už jde dělat databázové knihovny přes Inventree.

Ze světa hardwaru si můžete něco poslechnout o nových osciloskopech od Rigolu (a jak probíhá jejich hackování), nové knize o Micro:bit deskách, koprocesoru RP1 na Rapsberry Pi 5, novém Turrisu nebo jak si postavit reléovou ústřednu s ethernetem a SCPI. Možná dojde i na ukázku redukce mezi USB a komunistickou kopií GPIB známou jako IMS-2.

Pokud jde o měkčí stránku bastlířství, tedy software, představí bastlíři nový Node-RED. Nedávno se objevil také levný čínský radar schopný rozeznat více objektů najednou a proběhlo další kolo TinyTapeout, ve kterém je možné nechat si vyrobit vlastní ASIC.

Že byl tento měsíc velmi plodný a náročný, lze poznat i z toho, že tentokráte mají strahováci neobvykle málo bizarních témat, mezi nimiž tentokrát kralují ESD kroksy a masivně paralalení instalace Rapsberry Pi v průmyslovém prostředí, která samozřejmě skončila neslavně.

Příští Virtuální Bastlírna se pod taktovkou projektu MacGyver studentského klubu SiliconHill bude konat ve středu 25. října od 20:00 minimálně do 22:00 (ale obvykle končí o dost později). Odkaz na konferenci se před samotnou akcí objeví na bastlířské wiki.

Tato zprávička byla zaslána čtenářem serveru Root.cz pomocí formuláře Přidat zprávičku. Děkujeme!

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 24. 10. 2023 22:59

  eMVe

  > Ze světa hardwaru si můžete něco poslechnout o nových osciloskopech od Rigolu (a jak probíhá jejich hackování) ...

  Máte na to nějaký odkaz nebo tak něco? Děkuji.

 • 25. 10. 2023 8:05

  MSBOSS

  V tuhle chvíli jde klasicky o hackování licencí, ale taky třeba už existuje custom nacvakávací plast, do kterýho se vejdou baterky a měnič pro přenosný použití. A pak taky lidi na eevblogu zkoumaj vnitřek, takže už se ví, že logičák a generátor by mělo jít zprovoznit na všech typech, když se tu a tam něco doosadí.

  Něco už máme na webu v zápisech a to, co padne během večera, tak bude v zápisu po akci (zítra/pozítří).

Byl pro vás článek přínosný?