Hlavní navigace

VLC 3.0 RC3 přináší hardwarovou akceleraci na všech platformách

27. 12. 2017

Sdílet

Třetí kandidát na příští velkou verzi 3.0 přehrávače VLC přináší několik významných novinek. Poprvé se objevuje sjednocená funkční akcelerace videa na všech podporovaných platformách, čímž jsou míněny formáty H.264 a H.265, a to 8bit i 10bit. Dle tvůrců můžeme počítat s plynulou akcelerací ve 4k/60p, případně také i s 8k, jen s minimálním vytížením CPU.

Sjednocen je kód pro všechny mobilní platformy do stejného vydání. Je zde podpora 360° videa a 3D audia (příprava na VR obsah), podpora přímého HDR a HDR tone-mappingu, prohlížení lokálních síťových jednotek (SMB, FTP, SFTP, NFS, …), bezpečnější uložení hesel, nový engine pro vykreslování titulků (podporuje ComplexTextLayout), podpora ChromeCast, řada nových formátů a kodeků (mj. WebVTT, AV1 (!), TTML, HQX, 708 či Cineform), aktualizované rozhraní pro macOS, HiDPI podpora v rozhraní pro Windows a také experimentální podpora pro Wayland a OpenGL jako výchozí vykreslování.

Toto vše jsou novinky nejen RC3, ale i dřívějších vývojových verzí, Jean-Baptiste Kempf ve svém oznámení shrnuje podstatné novinky, které trojka přinese. Doufá přitom, že vydání finální verze VLC 3.0 v příštím roce už není příliš vzdálené.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.