Hlavní navigace

Vodafone v březnu vypne 3G síť, používá ji jen jedno procento zákazníků

8. 7. 2020

Sdílet

Vodafone

Mobilní operátor Vodafone oznámil, že na konci března 2021 vypne svou 3G síť. Ta teď běží v pásmu 2100 MHz, které bude uvolněno pro další využití v síti 4G a 5G. Objem mobilních dat, která v síti přenášíme, rychle roste. Abychom mohli poskytovat kvalitní připojení k internetu, je potřeba síť 4G LTE neustále vylepšovat. Proto uvolníme frekvence ze starší mobilní generace 3G a to 31.3. 2021, píše se na webové stránce věnované této změně.

Vodafone uvádí, že jeho LTE síť pokrývá 99 % obyvatelstva a stará 3G síť je dostupná jen ve větších městech. Příčinou jsou frekvence, které máme pro technologii 3G k dispozici, ty totiž plošné pokrývání neumožňují. Tuto starou síť proto používá jen asi jedno procento zákazníků, kteří budou muset v průběhu roku vyměnit telefony a staré SIM karty.

V provozu naopak zůstane celoplošná síť 2G v pásmech 900 a 1800 MHz, která se stále ve většině případů používá pro běžné hlasové hovory. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.