Hlavní navigace

Vuvuzela zaplavuje síť falešnými daty, chce být alternativou k Tor

14. 12. 2015

Sdílet

Vývojáři z MIT vytvořili alternativu sítě Tor. Jejich vlastní systém zvaný Vuvuzela krmí síť falešnými daty a není pak vůbec jasné, kdo s kým komunikuje. Úvodní testy ukázaly, že zprávy mají průměrné zpoždění 44 sekund, ale síť dokáže spolehlivě a bezpečně pracovat i ve chvíli, kdy bylo kompromitováno 50 % serverů.

Název je inspirován fotbalovým mistrovstvím v Jihoafrické republice, kdy místní fanoušci prakticky neustále troubili na vuvuzely a vytvářeli na stadionech nekonečný „šum“. Vuvuzela využívá síť serverů, které si mezi sebou také vyměňují stále nějaká data. Reálná zpráva pak zašifrovaně putuje společně s těmito daty napříč servery. Jeden z nich si ji uloží do paměti a pak oznámí zprávu příjemci. Ten také využije několik různých serverů a postupně se zprávy dobere.

Po celou dobu si pak servery i klienti vyměňují další šifrované pakety, takže není vůbec zřejmé, která data jsou pravá a relevantní a co je jen kouřová clona. Při úvodních zkouškách si virtuální servery vyměnily s uživateli 15 000 zpráv za sekundu a zpoždění reálné zprávy dosáhlo 44 sekund. To je sice hodně pro přenos libovolných dat, ale pro předávání „mailové“ komunikace nebo chat je to použitelné. Podle vývojářů se ještě mohou v praxi tyto časy měnit.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.