Hlavní navigace

Vychází kniha Data, čipy, procesory od Martina Malého

27. 10. 2020

Sdílet

Data, čipy, procesory

CZ.NIC rozšiřuje svou řadu odborných publikací o novinku z pera oblíbeného autora Martina Malého, která nese název Data, čipy, procesory. Tato kniha volně navazuje na předchozí dva tituly (Hradla, volty, jednočipy a Porty, bajty, osmibity), které vyšly také v Edici CZ.NIC.

Data, čipy, procesory jsou bohaté na teoretickou část, kterou vhodně doplňují praktické ukázky. Ty provedou čtenáře světem programovatelných hradlových polí (FPGA). Pokud tedy někdo touží postavit si libovolný elektronický systém na míru a neví, jak na to, je tato publikace určena právě jemu. Elektronická verze knihy je k dispozici volně ke stažení na adrese knihy.nic.cz, tištěné vydání si mohou zájemci koupit u většiny knihkupců.

Jak se v knize uvádí, mikroprocesory přinesly obrovský pokrok v elektronice. Dnešními nejdiskutovanějšími integrovanými obvody jsou právě FPGA. Díky nim si může každý navrhnout vlastní mikroprocesor, přesně podle svých potřeb. K tomuto tématu najdete na Internetu spoustu informací, což dává tušit, že není úplně snadné toto téma nějak uchopit a rozmyslet si, kde, jak a s čím vlastně začít. Tato kniha vás velmi poutavou formou seznámí se světem FPGA, navnadí vás a dá vám užitečné stavební kameny, s nimiž se můžete pustit do vlastních experimentů, doporučuje novinku Michal Hrušecký, vedoucí oddělení vývoje hardwaru sdružení CZ.NIC.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 27. 10. 2020 15:53

  SEnklar

  Od prvního vydání miluju tu paralelu s troj-termínem "mlži, plži, hlavonožci" tísíckrát omílaném na ZŠ.

 • 27. 10. 2020 16:51

  Pavel Píša

  Dobrý den,

  knížka je pěkný úvod do úplného začátku a z tohoto pohledu má návrh řadiče MHRD smysl. Ale pozor, nestavět nad ním něco složitějšího a neudělat chybu jako Intel, když se držel i u 8086 mikrokódu a v podstaě vnitřní implementace postavené na nějakém podobném mikrořadiči.

  Pokud by měl někdo zájem pokračovat trošku dále, tak doporučuji kniu Digital Design and Computer Architecture, Second Edition, David M. Harris, Sarah L. Harris. V ní je návod, jak ve Verilogu nebo VHDL napsat procesor kompatibilní se základem instrukční sady MIPS. Přitom kniha začíná od úplných základů. Pokud si chcete MIPS vyzkoušet předtím, než si ho postavíte, tak můžete zkusit náš simulátor QtMips (binárky jsou pro GNU/Linux, MAC, Windows a pokud nechcete instalovat, tak i jakžtakž běží ve Webovém prohlížeči qtmips_gui.html). Krátký úvod k použití z Linux Days 2019 (video).

  Do budoucna je MIPS díky licenčnímu a patentovému zašantročení na reálné aplikace špatná volba. I když v Číně práva mají a tam to vypadá i na velmi výkonné servery a superpočítače. Ale Harrisovi připravují na příští rok nové vydání knihy, kde se bude stavět RISC-V.

  Začátkem listopadu pak vyjde Computer Organization and Design MIPS Edition, 6th Edition, The Hardware/Software Interface od David Patterson John Hennessy. V lednu pak edice RISC-V, což je jejich hlavní kůň.

  Dále od listopadu poběží Imagination University program, kde bude Robertem Ownem v koordinaci s panem profesorem Pattersonem představené, jak učit architektury počítačů na příkladu RISC-V.

  O tom, jak jsme se s výukou poprali my i při nemožnosti se ses studenty potka pak plánuji popovídat na OpenAltu.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.