Hlavní navigace

Výchozí aplikace v Ubuntu 10.10

14. 5. 2010

Sdílet

Vývojáři Ubuntu se na Ubuntu Developer Summitu rozhodli, jaké aplikace z výchozí instalace Ubuntu 10.10 zmizí a jaké je nahradí. Nejviditelnější změnou bude vyhození programu F-Spot na prohlížení fotek a jeho nahrazení programem Shotwell. Rozhodnutí padlo kvůli tomu, že je F-Spot napsán v C# a Monu, což vede ke zbytečné spotřebě paměti. Je zajímavé, že Tomboy, který je také psán pomocí Mono, zůstává. I tak by to mohl být první krůček k budoucímu odstranění Mona z výchozí instalace Ubuntu. U Tomboye to ale není tak jednoduché, protože je hezky propojen s Ubuntu One, což ale samozřejmě není nerozbitné pouto, ale i přes to implementovaná a funkční vlastnost.

Dále bylo rozhodnuto, že Rhythmbox, Evolution a OpenOffice.org zůstanou součástí výchozí instalace a přidá se k nim jedna zatím nespecifikovaná hra. Na paty začne Firefoxu šlapat Chromium, ale v pozici výchozího prohlížeče ho nenahradí. To se změní v případě Ubuntu Netbook Remix, kde Firefox jde pryč a nahradí ho právě mnohem „lehčí“ Chromium. Nějakých dalších změn se možná ještě dočkáme.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Adam Štrauch je redaktorem serveru Root.cz a svobodný software nasazuje jak na desktopech tak i na routerech a serverech. Ve svém volném čase se stará o komunitní síť, ve které je již přes 100 členů.