Hlavní navigace

Vydán Fedora Linux 35 s GNOME 41

Sdílet

David Ježek 2. 11. 2021
Gnome 41 Autor: Jiří Eischmann

Po dílčích odkladech vyšla finální Fedora 35, a to jak Fedora Workstation 35, tak Fedora Server 35. Novinek je nemálo, najdeme zde mimo jiné GNOME 41, nejnovější XWaylandu s podporou Nvidia GPU běžících na proprietárním ovladači a mnoho dalších aktualizací.

V desktopové oblasti jde mimo jiné o nadále vylepšovaný framework PipeWire, nyní spravující video i audio, navíc včetně nového výchozího správce WirePlumber. Kompletní přehled novinek shrnuje soupis na Wiki projektu.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 2. 11. 2021 21:35

  klokan

  Tu podporu proprietárního ovladače NVIDIA jsem schválně vyzkoušel na Silverblue 35 a nefunguje to absolutně vůbec. Jak je to na normální Fedoře netuším.

 • 2. 11. 2021 23:52

  klokan

  PS: tak už jsem na to přišel. V návodu na https://medium.com/@egee_irl/install-nvidia-drivers-on-silverblue-edd499244aa2 stojí, že je nutné nastavit:

  nvidia-drm.modeset=1

  Ve skutečnosti modeset u proprietárního ovladače nefunguje a musí tam být

  nvidia-drm.modeset=0

  Teď ještě, jestli to na mém laptoptu doopravdy něco přináší ve srovnání s integrovaným GPU Intel, aby to stálo za to, že na to je nutné mít vypnuté module.sig_enforce.

 • 3. 11. 2021 9:46

  klokan

  Když je to zapnuté, tak jádro vynucuje kontrolu podpisu jaderných modulů. Ve výchozím režimu se při buildu jádra generuje klíč, kterým se podepíšou všechny zároveň přeložené moduly. Soukromý klíč je poté zničen a jádro obsahuje jenom veřejný klíč. Díky tomu není poté možné už přeložit žádný jiný modul, který by jádro akceptovalo.

  TLDR: je to velmi efektivní ochrana proti rootkitům.

  Jenže, když ale chcete instalovat jaderný ovladač třetí strany, který není podepsaný klíčem klíčem vašeho jádra (jako např nvidia), máte smůlu. Je sice v principu možné dodatečně používat i jiný klíč pro podpis takových modulů a odpovídající veřejný klíč mít uložený v MOK, např. balík DKMS v Ubuntu tohle z velké části automatizuje, ale ne všechny distribuce to umožňují a v každém případě je to dost velký opruz navíc.