Hlavní navigace

Vydána alfa verze GNOME 40

26. 1. 2021

Sdílet

GNOME 40 Autor: GNOME

Kdo chce otestovat nové přelomové GNOME 40 stavící na GTK4, má nyní možnost, byť poměrně experimentální a na běžné používání ještě nevhodnou. Budoucí GNOME 40 je k dispozici ve vývojové alfa verzi všem, kdo si jej chtějí vyzkoušet, případně přispět k vývoji hlášením nalezených chyb.

GNOME Shell 40 už nasazuje GPU rendering, kde to jde (například pro většinu stínů GUI, gesta, změny horní lišty atd.). Mutter přináší řadu vylepšení pro XWayland, opravy různých pádů, dále vylepšení v renderingu a obecně opravy pro Wayland jako takový. Správce souborů Nautilus podporuje zobrazení data vytvoření souborů, Simple Scan zase skenování textů v 200 dpi, různé systémové komponenty jsou aktualizované na GTK4 či dostaly rozličná vylepšení, přepracováno je rozhraní GNOME Weather (nově adaptivní pro desktopy / mobily, podobně Disk Utility či Mapy).

Naopak webový prohlížeč Epiphany přišel o ochranu proti phishingu, kvůli změnám v podmínkách užití Googlí služby týkající se API klíčů v open-source projektech. Kompletní přehled změn je k dispozici skrze domovský web projektu, GNOME 40 vyjde na konci března, do Ubuntu 21.04 se ale nedostane.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.