Vydání QtRvSim 0.9.8: grafický simulátor RISC-V pro výuku

4. 10. 2024

Sdílet

RISC-V Autor: Derrick Coetzee, podle licence: Public Domain CC0

Nové vydání k vizualizaci zřetězeného zpracování instrukcí (pipeline) a činnosti vyrovnávacích pamětí (cache) přidává predikci skoků a její vizualizaci (Branch target Buffer, Branch History Buffer, Global History Register). Prediktor implementoval v rámci své diplomové práce Jiří Štefan.

Archivy se zdrojovými soubory, stejně jako binární verze pro Windows a Mac OS jsou k dispozici na githubové stránce projektu. Zde jsou i odkazy binární balíčky pro mnoho GNU/Linux distribucí. Online verze a další materiály k výuce architektur počítačů jsou na comparch.edu.cvut.cz. K dispozici je zde i webový evaluátor pro řešení jednoduchých úloh v assembleru a C (viz prezentace a video).

Novou podporu prediktorů skoků v simulátoru QtRvSim plánuji použít i v přednášce na LinuxDays 2024 (12. a 13. října 2024, Praha) – Principy predikce skoků v procesorech od QtRvSim po Zen5.

V dalších mnou letos vedených diplomových pracích studenti navrhli například procesor RVapo (stejná pipeline jako QtRvSim ve VHDL – použitý na řízení motorů), nahrávání FPGA iCE40 z RTOS NuttX, otevřený systém řízení motorů na Cortex-M7, borrow-checker pro jazyk Rust do GCC a další. Viz přehled obhájených prací na FEL ČVUT. Některé projekty přivezu ukázat i na stánek na LinuxDays stejně jako Milk-V Pioneer – 64jádrový RISC-V systém poskytnutý z programu RISC-V International devboard.

Nového vydání s podporou i little-endian varianty architektury MIPS (dříve jen big-endian) se dočkal i předchozí výukový simulátor QtMips.

Tato zprávička byla zaslána čtenářem serveru Root.cz pomocí formuláře Přidat zprávičku. Děkujeme!

Našli jste v článku chybu?

Autor zprávičky