Hlavní navigace

Vydáno FreeBSD 13.0, definitivně zcela bez GCC

14. 4. 2021

Sdílet

FreeBSD logo Autor: FreeBSD

Na světě je třinácté velké vydání operačního systému FreeBSD, konkrétně řečeno FreeBSD 13.0-RELEASE. Mezi novinkami najdeme přechod na LLVM/Clang/atd. ve verzi 11.0.1, odstranění zastaralé verze GNU debuggeru (náhradou je GDB) a také zastaralých verzí Binutils 2.17 a GCC 4.2.1.

GCC tímto definitivně končí ve FreeBSD, všechny podporované architektury nyní využívají LLVM/Clang. Dále zde najdeme BSD vlastní verzi grepu (namísto zastaralé z GNU). V příslušném ovladači je nově podpora některých zařízení rodiny Intel QuickAssist (QAT), odstraněny jsou různé zastaralé ovladače, jiné zase přidány (plus je zde port některých ovladačů pro architekturu PowerPC64).

Jádro systému podporuje in-kernel framing a šifrování pro Transport Layer Security (TLS) data v TCP socketech, a to pro TLS 1.0 až 1.3 (plus další novinky v implementaci TLS). A nakonec tu máme povýšení 64bit ARM architektury, tedy ARM64, resp. AArch64, na tzv. Tier-1. Od FreeBSD 13 tedy 64bit ARM je plnohodnotně podporován (vydávání obrazů, opravy, bezpečnostní záplaty, kompatibilní změny v ABI, dokumentace atd.).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.