Hlavní navigace

Výkon AMD Radeonu RX 6500 XT pod Linuxem

1. 2. 2022

Sdílet

AMD Radeon RX 6500 XT Autor: AMD

Phoronix otestoval výkon nového low-endu od AMD pod naším oblíbeným systémem. Měření jsou k dispozici v příslušném testu, výkonově karta zcela odpovídá očekáváním a pro Linux by mohla být pro řadu uživatelů vhodným modelem.

Doplňme, že označení „low-end“ má v této době jistá specifika. Dávno nejde o karty s cenovkou kolem 1000Kč, Radeon RX 6500 XT se prodává od zhruba 8 tisíc Kč výše (dle výrobce a konkrétního modelu). Za tuto cenu však uživatel získá kartu, která povětšinou svým výkonem „posílá do důchodu“ dosud oblíbené řešení čipové krize, tedy nákup starších Radeonů typu RX 580/590 z druhé ruky (ty se dnes pohybují kolem 6 až 9 tisíc Kč, přičemž jde o karty řadu let staré a bůhvíjak zatěžované těžbou kryptoměn).

Radeon RX 6500 XT je kompromisním modelem, využívá pouze 4 PCI Express linky – ač typu 4.0, při upgradu na starší platformě s typicky PCI Express 3.0 je třeba počítat s o několik procent nižším výkonem karty oproti testům, a to právě s ohledem na nižší propustnost rozhraní.

Dále Radeon RX 6500 XT nepodporuje hardwarovou akceleraci video formátu AV1 a nepodporuje hardwarovou kompresi do H.265 a do 4k H.264. Disponuje též pouze dvěma obrazovými výstupy. Jde však o jedinou novou grafickou kartu, jejíž cenovka je pod hranicí 10 tisíc Kč (konkurenční nová GeForce RTX 3050 se začíná objevovat za ceny kolem 12 až 15 tisíc Kč)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.