Hlavní navigace

Výroba Raspberry Pi konečně začala

11. 1. 2012

Sdílet

O miniaturním ARM počítači Raspberry Pi jsme psali už v září a od té doby se na něj těšíme jako na levný a univerzální linuxový počítač. Vývoj a testování ale ještě zabral několik měsíců, takže jsme se mohli jen kochat různými videi z webu projektu. Teď ale došlo k velkému kroku: Raspberry Pi se začalo skutečně vyrábět. První reálné kousky by tedy měly být k dispozici už na konci ledna.

Původně měla výroba probíhat ve Velké Británii, kde také sídlí celá organizace, která chtěla mimo jiné podpořit i místní průmysl. Ukázalo se ale, že přes všechnu snahu není možné výrobu v Británii rozběhnout. Problémů je hned několik: výroba by trvala třikrát tak dlouho a hlavně vývojáři nenašli firmu, která by dokázala desky vyrábět v dostatečném množství a za rozumnou cenu. Proto se výroba nakonec přesunula do Číny.

Projekt si také stěžuje na to, jak se v Británii počítají daně. Pokud se do země importují součástky, je třeba z nich zaplatit daň. V případě hotových zařízení, na kterých jsou tytéž součástky už osazeny, se ale daň vůbec neplatí. To výrazně zhoršuje konkurenceschopnost místních firem a zvyšuje to náklady na výrobu (nejen) elektroniky v zemi.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.