Hlavní navigace

Vyrobit Apple Watch stojí necelých 85 dolarů

4. 5. 2015

Sdílet

Hodinky Apple Watch spustily u jedněch vlnu nekritického nadšení, u druhých jen pošklebky. Jsou málo odolné, nevydrží nabité ani jeden den a navíc jsou drahé. Jejich cena se pohybuje od 350 až po 599 dolarů plus je možné dokoupit různé pásky až za další stovky dolarů. Vítězem v této tahanici popularity je ovšem opět jako obvykle Apple, který je známý svými vysokými tržbami a velkým poměrem zisků.

IHS Technology odhaduje, že cena součástek pro výrobu hodinek nepřekračuje 85 dolarů a tvoří tedy méně než čtvrtinu prodejní ceny. To dělá z Apple Watch zatím nejlepší výrobek co do poměru výrobní a prodejní ceny – výrobní náklady ostatních výrobků Apple se pohybují mezi 29 a 38 procenty. Výpočty ovšem nezahrnují cenu za vývoj, práci nebo licence jednotlivých technologií. Přesto jsou marže úctyhodné.

Na hodinkách je nejdražší displej značky LG, který vyjde přibližně na 20 dolarů. Procesor přidá dalších 10 a paměť okolo 7. Baterie stojí necelý dolar, bezdrátové čipy tři, senzory přibližně také tolik. Náklady na jednotlivé komponenty shrnuje následující tabulka:


Autor: IHS Technology
Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.