Hlavní navigace

Výročí úmrtí Phillipa Katze – autora PKZipu a komprese deflate

15. 4. 2016

Sdílet

V těchto dnech si připomínáme 16. výročí úmrtí geniálního programátora Phillipa Katze, autora PKZIPu a asi nejznámějšího otevřeného souborového formátu ZIP. Vše dával k dispozici „zdarma pro nekomerční použití“. Zabýval se především kompresí dat a optimalizací kódu. Pořád dokola porovnával výsledky kompilace a různého zápisu kódu v C, než přistoupil k přepsání klíčových věcí do assembleru. Jako designer komprese deflate se zapsal nesmazatelně do historie počítačů. Tento typ komprese se používá doslova všude, namátkou možno jmenovat gzip, PNG, HTTP, PDF, JAR, docx…

Jeho vývojářská práce ale nebyla bez kontroverzí. Na začátku své kariéry zneužil program ARC – provedl optimalizaci, přejmenoval ho na PKARC a pro komerční využití vyžadoval platbu. U soudu vše prohrál a musel okamžitě přestat s prodejem PKARCu. Až poté začal vyvíjet PKZIP.

Jako softwarový vývojář exceloval, osobní život ale nezvládal – byl paranoidní, žil zcela sám a samotu zvládal pouze s alkoholem a návštěvami striptýzových barů. Přestože měl dostatek peněz na koupi domu, bydlel po hotelích – důvod byl prostý, pokoj vždy zaplnil odpadky a hnijícím jídlem a až toho bylo příliš (potřeba deratizace nebyla výjimkou), tak se přestěhoval. V poslední fázi života pil denně minimálně jeden litr německého peprmintového šnapsu Rumple minze (50% alkoholu) a dvě lahve Bacardi rumu. Mrtvola byla objevena na hotelovém pokoji 14. dubna 2000 po dvou dnech od úmrtí s lahví peprmintky v ruce, poblíž bylo dalších 5 prázdných lahví… Zemřel na akutní krvácení slinivky břišní.

Phillip Katz se upil k smrti ve svých 37 letech.
Vzpomeňte si na něj, až někdy uvidíte písmenka PK na začátku ZIPu.
Čest jeho památce.

Tato zprávička byla zaslána čtenářem serveru Root.cz pomocí formuláře Přidat zprávičku. Děkujeme!

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

x14