Hlavní navigace

Vyšel Debian 11 Bullseye: přináší tisk a skenování bez ovladačů

14. 8. 2021

Sdílet

Debian Bullseye

Podle plánu vyšel Debian 11 s kódovým označením Bullseye. Proti předchozímu vydání Buster nabízí více než 11 tisíc nových balíčků a celkem jich tedy přináší téměř 60 tisíc. Většina balíčků byla samozřejmě také aktualizována, přibližně 72 % z nich obsahuje nové verze software.

Debian 11 přichází s desktopovými prostředími GNOME 3.38, KDE Plasma 5.20, LXDE 11, LXQt 0.16, MATE 1.24 a Xfce 4.16. Nové dostaly také aplikace jako LibreOffice 7.0, Inkscape 1.0.2 a mnoho dalších.

Vývojáři jako velké uživatelské zlepšení vyzdvihují bezovladačový tisk pomocí Cups a stejně tak bezovladačové skenování se Sane. Ve většině případů tak nebudete muset pro tisk či skenování instalovat (obvykle binární) ovladače konkrétních zařízení.

Bullseye je také první vydání, které obsahuje linuxové jádro s podporou pro souborový systém exFAT. Uživatelé tak už nebudou muset pro podporu používat implementaci v uživatelském prostoru exfat-fuse. Nástroje pro správu souborových systémů exFAT se nacházejí v balíku  exfatprogs.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.