Hlavní navigace

Vyšel editor binárních souborů GNU poke 1.0

26. 2. 2021

Sdílet

GNU Poke Autor: GNU

Dnes vyšel interaktivní editor binárních souborů GNU poke 1.0, vyvíjen je již tři roky. Nejde jen o editování jednotlivých bitů a bajtů, ale obsahuje procedurální programovací jazyk, který dokáže pracovat nad popsanou strukturou dat.

Tyto popsané struktury dat se v poke jmenují „pickles“ a editor obsahuje již předdefinované pickles pro například soubory ELF, DWARF a MP3. Poke představuje před dvěma lety jeho autor Jose E. Marchesi v přednášce na konferenci Kernel Recipes v následujícím videu.

(zdroj: phoronix)

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 27. 2. 2021 5:39

  Jaroslav Tulach

  Zajímavé z pohledu polyglot VM! Hodnota toho projektu zřejmě není v tom novém programovacím jazyku, ale v popisu struktur v binárních souborech. Kdyby to tak šlo oddělit! Abych mohl otevřít soubor v Ruby, Pythonu či JavaScriptu a podívat se na něj jako na ID3v1 či ELF...

  Takové zobecnění pohledu na .hprof soubor, které budeme probírat na Dynamickém překladu prakticky.

 • 27. 2. 2021 20:59

  bez přezdívky

  Souhlas, skoda. Na druhou stranu co vlastne ted podporuji? Elf a mp3? To neni moc... By bylo fajn mit oddeleny format popisujici data... Pak by treba co umi Wireshark, umel i textovy editor, binarni editor, vase aplikace, ...

 • 27. 2. 2021 23:20

  Fík

  ty pickles jsou oddělené soubory, viz zdrojový kód, teď jich je 20, ale zajímavé z toho jsou asi jen id3v1, elf, dwarf, bpf, bmp, mbr a tar.