Hlavní navigace

Vyšel elementary OS 6 Odin s tmavým vzhledem prostředí

11. 8. 2021

Sdílet

elementary OS 6 Autor: elementary OS

Nová verze elementary OS (staví na Ubuntu) přináší řadu vylepšení. Nejviditelnější jistě bude možnost přepnout vzhled prostředí na tmavý. Změna vzhledu není vynucována na aplikacích třetích stran, takže autoři distribuce doporučují v případě nesouladu kontaktovat vývojáře dané aplikace, aby implementovali respektování nastavení desktopového prostředí. Tmavý styl lze také nastavit jen na určitý časový úsek, například večerní a noční hodiny.

Dále přibylo 10 různých barevných nastavení desktopu, celkově tak mohou uživatelé daleko více upravit vzhled prostředí. Všechny programy instalované přes AppCenter jsou nyní instalovány jako Flatpaky, se všemi výhodami včetně sandboxování. Aplikacím lze také přidělit / omezit přístup k věcem jako složky, zařízení, GPU akcelerace atd.

Ovládání je vylepšeno o podporu multi-touch gest, v rámci aplikací i samotného desktopového prostředí. Upraven je vzhled notifikací (používají se nativní GTK widgety). Dále šestka nabízí podporu aktualizací firmwarů skrze Linux Vendor Firmware Service (LVFS). To a spoustu dalších novinek shrnuje oznámení na domovském webu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.