Hlavní navigace

Vyšel Pale Moon 29.0.0, přináší AV1, FLAC a GTK3 verzi

3. 2. 2021

Sdílet

Pale Moon 29 a Firefox 78.6 ESR Autor: David Ježek, podle licence: CC BY-SA 4.0

Nová verze prohlížeče Pale Moon, který zakládá na Firefoxu z období verzí 4 až 28, přináší různé opravy chyb a některá vylepšení. Co se nestihlo, je plánovaná podpora Google WebComponent. Najdeme zde ale například API Intl.PluralRules pro JavaScript, nastavení předvolby ( browser.tabs.allowTabDetach) na vypnuto, díky čemuž není možné ve výchozím nastavení vytáhnout panel do samostatného okna.

Mezi rozpoznávané typy souborů přibyl FLAC, přibyla podpora pro CSS scrollbar-width, pracuje se na zprovoznění podpory FreeBSD buildů. Velkou novinkou je podpora video formátu AV1 (fungovala již dříve, ale bylo ji potřeba zapnout ručně), dále je zde podpora pointer events, vlastnosti SVG transform-box, inputmode (pro sw klávesnice), vypínání I/O workeru při delší nečinnosti (šetří zdroje), blokování automatického startu přehrávání médií na pozadí. A také konečně došlo na oficiální build pro GTK3 (nevypadá na GNOME nejhůř, byť v tmavém vzhledu prostředí to bije víc do očí než současný Firefox).

Z aktualizací je tu například NSPR 4.29 a NSS 3.59, odstraněna je spousta kódu specifického pro Android (a kód pročištěn i v jiných oblastech), nově je pak také knihovna gkmedias.dll vyčleněna pryč z xul.dll. Ve výchozí konfiguraci je vypnuto Storage Manager API a také podpora HTML tagu <menuitem> (lze zapnout). A spousta dalších věcí.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.