Hlavní navigace

Vyšla ALSA 1.0.22

18. 12. 2009

Sdílet

Další čtvrtletí a s ním přichází i další verze ALSA (Advanced Linux Sound Architecture) 1.0.22. Jako vždy jsme se dočkali množství změn, pokračuje práce na CMI8788 Oxygen APU, došlo k opravě podpory zvukové karty Creative X-F, množství vylepšení pro ovladače HDA a HDA Intel. Kompletní seznam změn oproti předchozí verzi naleznete jako vždy v poznámkách k vydání.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 18. 12. 2009 11:35

    Krtek (neregistrovaný)

    Hmm, zajimavy nazor.

    Pro informaci vetsina chyb, ktere jsou chybne pripisovany pulse jsou v ALSA ovladacich, protoze audio retezec funguje nasledovne:

    aplikace → pulse → alsa → hw

  • 18. 12. 2009 11:50

    dustin (neregistrovaný)

    Ano, pulse požaduje od ovladačů informace, které dosud nebyly zapotřebí, nebo je nikdo nepoužíval, takže se implementace jejich získávání v ovladačích v podstatě netestovala. Bohužel řada zařízení fyzicky nedokáže požadované informace vrátit správně, příp. je zabugovaná. Typicky jde o aktuální pozici HW ukazatele DMA (tedy z jaké adresy v paměti zařízení právě čte data).

    Dále pulseaudio tlačí na systematickou kategorizaci základních ovládacích prvků jednotně pro všechna zařízení, což je samozřejmě dobrý trend. Dokud toto alsa nezaimplementuje, odhaduje to pulseaudio nějakou heuristikou, což není vždy spolehlivé.

    Na druhou stranu se domnívám, že by minimálně hlavní distribuce mohly mít pulseaudio volitelně odinstalovatelné, protože jeho přínos řada uživatelů nevyužije a režie stávajících verzí je obrovská. Nejsem si úplně jist, zda ji vůbec lze výrazně snížit, pulseaudio musí při mixování streamů s různými požadovanými latencemi dělat psí kusy s přehrávacím bufferem.

  • 18. 12. 2009 11:55

    rda (neregistrovaný)

    toz by Pulse nemelo spolehat na ALSA a udelat si to po vlastnich :)

    Celkem nechapu co vede nektere lidi (jak developery tak usery) k pouzivani tak sloziteho sound stacku. Desktop je desktop a at me netvrdi ze 99% lidi potrebuji sitovou transparentnost.

    Pochopim jeste vyhody JACK-u, poskytuje jake take synchronizacni a realtime rozhrani dulezite pro profi-audio aplikace, ale ty ostatni..?

  • 18. 12. 2009 16:22

    dustin (neregistrovaný)

    Jako že by mělo implementovat vlastní ovladače zvukovek? :)

    Jackd má daleko menší ambice než pulseaudio. Síťová komunikace není kamenem úrazu pulseaudia a ostatní platformy (win vista, OS X) již v podstatě klíčove fce pulseaudia umí. To byl mimochodem jeden z důvodů jeho vzniku.