Hlavní navigace

Vyšla distribuce Elementary OS Luna s vlastním prostředím

Sdílet

Roman Bořánek 12. 8. 2013

Po dlouhém devítiměsíčním betatestování byla vydána druhá verze linuxové distribuce Elementary OS zvaná Luna. Staví na Ubuntu 12.04 LTS, inspiraci čerpá hlavně z OS X a snaží se zaujmout vlastním intuitivním prostředím. V redakci už tento úkaz linuxové scény testujeme a brzy vám přineseme podrobnou recenzi. Zatím si můžete prohlédnout galerii.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 13. 8. 2013 17:20

  D.A. Tiger

  ... dalšímu distru co snaží napasovat vzhled (a možná i funkčnost) některého z konkurenčních os, určených pro konzumací širokého davu ovcí. Tentokrát OS X. No doufám, že přežije déle než Famelix (ten se snažil kopírovat vzhled Windows XP a Vista).

  Nepatřím sice mezi remcaly, kteří vyjektávají kdykoliv, když se někdo pokusí sestavit a vydat vlastní distro (konec konců, je to zbytečné. Když se uchytí, tak s tím stejně nic nenadělám a když se neuchytí tak zajde samo. Navíc s novými distry přichází občas i nové a zajímavé nápady a řešení), ale v souvislosti s Lunou a již zmiňovaným Famelixem, mě napadá, zda by něco takového nebylo lepší provést formou sady balíčků, které překopou požadovaným způsobem vzhled distra. Možná by to bylo méně pracné a možná by to mělo i větší šance na úspěch, protože pak by si to mohl pořídit kdokoliv, aniž by kvůli tomu musel instalovat kompletně nové distro (ne každý je na větvi z Ubuntu a jeho derivátů a už vůbec ne každý je ochotný vyměnit svoje současné distro za derivát Ubuntu).

  Napadá mě ještě jedna věc. Počítají autoři podobných dister s tím, že se po nich může svést dotyčná firma, které kopírují minimálně části vzhledu jejich produktů? Může to být předmětem autorských práv, licencí a nedej bože i patentů...

 • 13. 8. 2013 17:23

  D.A. Tiger

  Proč odkaz na hlavní stránce vede nejdřív na galerii? Není to trochu ... zvířecí? Navíc, že se dostanu na článek ke galerii tlačítkem "zpět", by mě ani ve snu nenapadlo, vzhledem k tomu, že pojem "zpět" v mém případě znamenal hlavní stránku....

 • 14. 8. 2013 12:15

  petrsimi (neregistrovaný) 195.122.196.---

  Takhle vypadá moje Xubuntu po několika kliknutích myši, nevím proč bych kvůli tomu měl instalovat nové distro, i kdyby to v tomhle případě asi znamenalo pár příkazů v terminálu.