Hlavní navigace

Vyšla nová verze GRASS GIS 6.3

29. 4. 2008

Sdílet

V neděli 23. 3. 2008 byla vydána nová stabilní verze GRASS GIS 6.3.0. GRASS patří k nejpoužívanějším nástrojům svého druhu mezi FOSS programy. Jeho vývoj se datuje od roku 1982, kdy byl započat americkou armádou.

Toto vydání přináší stovky nových prvků v jednotlivých modulech, podporovaných formátů a jazykových překladů, stejně tak jako mnoho zlepšení v samotném GIS. Je představeno zcela nové grafické prostředí, a tak poprvé od roku 1983 lze využít GRASS i na platformách, které nejsou založeny na UNIXu: MS Windows. Toto je pořád zatím jenom experimentální stav a doufáme, že rozšíření a testování verze 6.3.0 bude důležité pro plně funkční a silné vydání WInGRASS verze 6.4. Dosavadní uživatelé budou potěšeni zjištěním, že tyto nové prvky nijak neovlivní základy tohoto GIS a ten zůstane stabilní jako vždy a stejně tak zůstane podpora s dřívějšími vydáními GRASS 6.0 a GRASS 6.2.

Toto vydání provází několik změn díky založení nadace Open Source Geospatial Foundation (OSGeo). Tyto změny obsahují několik novinek jako například domovskou adresu webu, podpůrný systém Wiki, uložení zdrojového kódu, uložení nadstavbových modulů, integrovaný systém sledování chyb a členství v tomto projektu jako nezisková právnická osoba. Doufáme, že tyto změny zaručí GRASS komunitě plnou podporu do budoucna.

Pokud máte zájem GRASS vyzkoušet, určitě si stáhněte novou verzi (pravděpodobně ji máte v repositářích) a opatřte čerstvou dokumentaci (na příklad GrassBook.org).

Více viz oficiální oznámení.

Tato zprávička byla zaslána čtenářem serveru Root.cz pomocí formuláře Přidat zprávičku. Děkujeme!

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky