Hlavní navigace

Vyšla první RC verze OpenWRT 14.07

16. 7. 2014

Sdílet

Čtrnáctého července bylo oznámeno vydání první RC verze distribuce OpenWRT s kódovým označením Barrier Breaker. OpenWRT je linuxová distribuce zaměřená na embedded systémy, především pak domácí routery. Verze Barrier Breaker také tvoří základ operačního systému TurrisOS, který používají routery Turris.

Mezi novinky verze patří jádro 3.10, spouštěcí systém přepsaný z shell skriptů do C, podpora DNSSEC validace, či možnost vyrábět snapshoty souborového systému. Zcela nová jsou také plnohodnotná nativní podpora IPv6 podporující DHCPv6 v režimu klienta i serveru, nejrůznější tunelovací mechanizmy, včetně protokolů DS-lite a MAP pro tunelování IPv4 provozu IPv6 protokolem.

Došlo také ke změně přístupu k přídavným balíčkům. Ty jsou nyní postupně přesouvány na GitHub. Příští verze ponese označení Chaos Calmer. Vydání této verze se plánuje do konce roku.

Tato zprávička byla zaslána čtenářem serveru Root.cz pomocí formuláře Přidat zprávičku. Děkujeme!

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 17. 7. 2014 1:10

  Martin (neregistrovaný)

  "spouštěcí systém přepsaný z shell skriptů do C"

  To je jako u systemd! Jak si má člověk upravovat systém, když by musel kompilovat? Vždyť tím omezují svobodu volby!
  Nebo je to možná tak, že tahle modifikovatelnost skoro nikoho nezajímá.

 • 17. 7. 2014 10:29

  Samuel Kupka

  Pozor, shell skripty samozrejme zostavaju a vyzeraju skoro presne tak isto, ako to bolo doteraz. Co bolo prepisane do C je pomerne velka "shell kniznica", ktoru tieto skripty pouzivali. Cize skripty zostali, len mechanizmus na pozadi sa zmenil. Viac info tu: http://wiki.openwrt.org/inbox/procd-init-scripts

 • 17. 7. 2014 13:41

  Martin (neregistrovaný)

  Aha, to to jo.