Hlavní navigace

Vyšlo desktopové prostředí KDE Plasma 5.21

17. 2. 2021

Sdílet

KDE Plasma 5.21 Autor: KDE

Na světě je nové vydání desktopového prostředí KDE Plasma. Mezi novinkami najdeme vylepšené hlavní menu pro spouštění aplikací (rychlejší, používá dva panely, grid zobrazení všech aplikací seřazených abecedně, přímá tlačítka pro spánek, hibernaci, restart, vypnutí, atd.). Vylepšení doznala podpora témat aplikací, najdeme zde nové globální téma Breeze Twilight (kombinuje tmavé téma Plasmy a světlé téma pro aplikace).

Přepracováno je rozhraní Monitoru systému, vylepšena podpora Waylandu v rámci kompozitoru KWin, dále systémová nastavení, konfigurace SDDM, applety či mobilní verze Plasmy. Discover podporuje aktualizace bez zásahu uživatele, Krunner lze připnout (nezavře se pak automaticky), hodiny mají lepší podporu časových zón, zvukové applety zobrazují hlasitost mikrofonu. Kompletní přehled změn je k dispozici na domovském webu projektu.

Toto vydání je věnováno památce Gustava Carneira, brazilského vývojáře KDE, který mimo jiné pracoval na Konsoli a který podlehl minulý měsíc nemoci COVID-19.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.