Hlavní navigace

Vyšlo DragonFly BSD 5.0.0

17. 10. 2017

Sdílet

Na světě je nová hlavní verze Dragonfly BSD, varianty BSD vyznačující se mimo jiné zejména vlastním souborovým systémem HAMMER. Pětka přináší zcela novou verzi HAMMER2, nadále však v experimentální podobě.

Tvůrci tak jasně doporučují, aby souborový systém HAMMER2 nebyl používán na produkčních strojích či pro důležitá data. Bootloader systému vedle HAMMER(2) samozřejmě podporuje i běžnější volby, pro /boot oddíl je to UFS, který instalátor použije jako výchozí s ohledem na malou velikost tohoto oddílu, neboť při použití HAMMER2, který (stejně jako HAMMER) neuvolňuje místo po smazání souborů okamžitě, by docházelo k problémům.

DragonFly BSD logo
Autor: Joe Angrisano

DragonFly BSD logo

DragonFly BSD 5.0.0 přináší single-image podporu HAMMER2 s deduplikací pro kopírování, kompresí, rychlou obnovou, snapshoty a podporou bootu. Souborový systém zatím neumí více než jednu oblast disku či clustering, ačkoli příkazy pro to již v systému existují.

Řadu aktualizací dostal též firewall IPFW, vylepšena je podpora grafických jader/procesoru (například ovladač i915 pro integrované grafiky Intel je aktualizován na verzi z linuxového jádra 4.7.10, tedy až po generaci CPU Kaby Lake). Přidán je modul vga_switcheroo(4) pro přepínání mezi grafikami na hybridních systémem s GPU Intel. Ovladač apple_gmux pak dostal podporu duálních GPU konfigurací Intel/Nvidia a Intel/AMD Radeon na počítčích Apple.

Přibyl dále efisetup(8). DragonFly BSD 5.0.0 nově podporuje až 900 tisíc procesů na jednom počítači. Kompletní přehled novinek oproti předchozí verzi 4.8 je k dispozici v oznámení nové verze, DragonFly BSD 5.0.0 je možné stahovat z mnoha mirrorů.

Připomeňme, jak to před 3 lety vypadalo, když kvality souborového systému HAMMER ověřoval Marshall Kirk McKusick (FreeBSD, UFS):

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.