Hlavní navigace

Vyšlo jádro 5.14 s Core Scheduling

30. 8. 2021

Sdílet

Tux Linux Autor: Larry Ewing, podle licence: CC BY-SA 4.0

Včera Linus Torvalds vydal jádro 5.14. Najdete v něm podporu Core Scheduling, která umožňuje kontrolovat, co poběží na HT jádrech, aby se zabránilo bezpečnostním problémům. Výhodou je, že nebude nezbytné celkové vypnutí HT. 

Dále bylo odstraněno legacy IDE, nová je podpora pro Raspberry Pi 400 a podpora pro HDR video výstup pro Raspberry Pi 0–3.

(zdroj: phoronix)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 30. 8. 2021 13:52

    Bel Shamharoth

    Core Scheduling: no, konečně. By mě fakt zajímalo v čem je takový problém poslat na 1 fyzické jádro jen jeden proces (alespoň volitelně).

  • 31. 8. 2021 0:52

    Křišťan Surname

    V ničem - to můžete dělat už velmi dlouho: pomocí parametru isolcpus= vyjmete jedno nebo víc jader z poolu plánovače (aby tam nikdo nelezl) a pak tam nastavením afinity procesu konkrétní procesy pošlete (taskset(1)). Případně to jde celé dělat s cgroups.

    Core Scheduling je o tom, že se to děje automaticky a zároveň bez brutálních ztrát výpočetního výkonu (nenechá se jádro ležet ladem). Že za vás něco (korektně) rozhodne, které procesy můžou být na stejném jádře (sdílet L1/L2), že něco automaticky cache vymete před nastěhováním jiného procesu, atd.

  • 31. 8. 2021 9:23

    Bel Shamharoth

    Pro jednu appku snad, ale takhle to chcete mít pro všechny procesy implicitně. Mě jde o to, že se řeší vypínání HT jako v OpenBSD (už před 2 lety) místo úpravy plánovače. IMHO 2 procesy na jedno jádře v SMT prostě logicky nemají co dělat, pokud k tomu není vyloženě důvod (hodně procesů a expertní znalost, že je to OK).

    Před nějakou dobou jsem zkoušel Power! a ten měl 4 cestný SMT a taky tam mohly jen vlákna jednoho procesu. Ani se to nehlásilo jako u Intelu. Mě jenom překvapuje, že 2 roky se vypíná HT. Přitom mě fakt nenapadá, kde by mohl být problém, když umíme NUMA.

    Opravdu by mě zajímalo, kde je/byl problém.

Byl pro vás článek přínosný?