Hlavní navigace

Vyšlo KDE 4.4.2

Sdílet

Kamil Pošvic 1. 4. 2010

Vyšla druhá aktualizace softwarového balíku KDE 4.4. Jedná se pouze o opravné vydání, tudíž zde nehledejte žádné novinky. Většina odstraněných chyb se týkala stability, tudíž je aktualizace vřele doporučována. Kompletní seznam odstraněných chyb si můžete přečíst v changelogu.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 1. 4. 2010 15:58

  MMN (neregistrovaný) ---.kolej.mff.cuni.cz

  Už je to použitelné? Posledně jsem udělal strašnou chybu, když jsem si to nainstaloval (4.3).

 • 1. 4. 2010 16:13

  Lyco (neregistrovaný) ---.nova.cz

  Jak se to pozná? Asi to bude záviset na tom, jak vysoko máte nastavenou laťku.
  Mnoho lidí považovalo za stabilní už 4.3. V 4.4 tolik rozdílů není, takže nečekejte žádné zásadní zlepšení. Nicméně ano, já KDE 4.4.2 používám a jde to. (Mám sice problémy s Pulse a s Akonadi, po nalogování se občas nespustí a je potřeba se odhlásit a zase přihásit. Ale je to na ArchLinuxu, takže si za to dost možná můžu sám.)

 • 1. 4. 2010 16:46

  hrrr (neregistrovaný) ---.att.com

  Otazka znela ci to je pouzitelne… a to je vec neskutocne subjektivna, pretoze pre mna bolo „pouzitelne“ KDE naposledy vo verzii 3.5.x a so 4kou sa nie a nie zzit.

 • 1. 4. 2010 17:54

  MMN (neregistrovaný) ---.kolej.mff.cuni.cz

  Tak nějak jsem to myslel – zda je to alespoň trochu srovnatelné s KDE 3.5, které asi budu používat, dokud bude v Debianu stable.

 • 1. 4. 2010 18:33

  samo (neregistrovaný) 193.245.34.---

  asi dost zavisi od distra, ktore zvolis a ci sa budes snazit si to ohnut pri instalacii.
  ja mam MDV2010 a musim povedat, ze na 3.5.10 by som uz nesiel.
  ale zaroven treba dodat, ze zalezi, na co vsetko to pouzivas – niektore apps este stale nie su stable…

 • 1. 4. 2010 19:51

  Inkvizitor (neregistrovaný) 84.42.166.---

  Například kget jsem si musel sám patchnout, protože se do zblbnutí ptal na adresář, kam se má ukládat, byť podle nastavení jsem čekal, že se ptát nebude. konsole je oproti verzi 3.x výsměch, perfektní aplikace je okular, dolphin funguje rozumně, ale nesmí se po něm chtít nic nestandardního. Pokud kopíruju 100 souborů na FAT oddíl, křičí 100×, že nemůže nastavit práva a 100× to musím odkliknout.

  Takže nejde jenom o prostředí samotné, ale i o jednotlivé KDE aplikace a na těch je často vidět jakási nedozrálost / ušití horkou jehlou.

 • 1. 4. 2010 21:56

  Rodney (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz

  Smim se zeptat proc je konzole oproti verzi 3.x vysmech? To neni utok, skutecne me to zajima, protoze to nezam. Sam jeste pouzivam 3.5.10, ale do sluzebni masiny s Ubuntu s Gnome jsem nainstalval soucasnou verzi kwritu a oklular. Z obojiho jsem docela nadsenej, tak uvazuji o cele KDE 4

 • 3. 4. 2010 23:08

  Inkvizitor (neregistrovaný) 84.42.166.---

  Nevím, jestli nejdu s křížkem po funuse; snad si to ještě přečteš.

  1. Tohle je asi částečně problém distribuce (používám OpenSUSE), ale mezi profily na začátku není ve výběru „mc“ a „root mc“ s barevně odlišenými ikonami. To je jedna z věcí, které mi na staré konsoli hodně vyhovovaly a pomáhaly. Teď je možné si jakési profily nadefinovat, ale nechápu, proč ty osvědčené volby vypadly.

  2. Záložky jednotlivých instancí shellu (tabů) nemají kontextové menu. Nenašel jsem třeba, jak lze sejmout „zaseknutou“ instanci (send signal). Zatím jsem to ve verzi 4 nepotřeboval, ale ve verzi 3 jsem to občas použil.

  3. Na záložce chybí ikonky pro aktivitu a neaktivitu. Namísto toho se na obrazovce objevuje globální notifikace s naprosto idiotskou hláškou "Silence in session ‚Shell‘ (záložku jsem si přejmenoval a čekal, že tedy aspoň v tom upozornění bude mnou zvolený název), na záložce se objeví obecná ikonka s písmenem ‚i‘, takže musím přemýšlet, co jsem vlastně nechal monitorovat.

  4. Abych se vrátil k bodu 2 a 3 konkrétněji, v tom kontextovém menu jsem krásně viděl, k čemu se vztahuje nastavení. Teď musím očima přepínat mezi informací v menu a spodní lištou, kde jsou záložky; navíc díky tématu špatně odlišené na neaktivní a aktivní. (S tím mám problém i u jiných programů a chápu, že téma se dá změnit.)

  Takže suma sumarum: Nějak se to používat dá a pokud člověk nechce nic extra, může být i spokojený. Ale ergonomie se z mého pohledu spíš zhoršila. Nechápu třeba ani to, proč se šířka záložky odporně roztahuje klidně i přes půl monitoru. Doma používám tento program méně než v práci, kde jsem rád, že mám zatím KDE 3.5. Přehledné (až na ta menu, což se ve verzi 4 moc nezlepšilo – čekal jsem, že vyhodí samostatné položky Configure Shortcuẗs a Configure Notifications), funkční, flexibilní. KDE 4 je pro mě pořád něco jako Technology preview.

 • 2. 4. 2010 10:55

  Jirka Wolny (neregistrovaný) ---.oksystem.cz

  > Pokud kopíruju 100 souborů na FAT oddíl, křičí 100×, že nemůže nastavit práva a 100× to musím odkliknout.

  Úplně stejně se mi chovalo KDE 3.5.x, když jsem spustil mount ručně se špatnými parametry (myslím, že umask). Umount a mount se správnými parametry by to mělo spravit.

 • 4. 4. 2010 22:31

  Inkvizitor (neregistrovaný) 84.42.166.---

  Díky za tip, mně ale šlo spíš o příšernou ergonomii toho varování. Buďto mají proces pozastavit s tím, že jim můžu dát svolení jednou provždy anebo bych čekal, že posbírají ty chybové hlášky a vypíšou je nějak hezky najednou.