Hlavní navigace

Vyšlo linuxové jádro verze 4.0

13. 4. 2015

Sdílet

Linus vydal první jádro s označením řady 4.0, podle jeho slov v oznámení nejsou známy žádné chyby, které by vydání bránily. Nejde o nijak zásadní vydání, změny jsou spíše menšího rozsahu. Vypadá to, že následující verze 4.1 bude naopak patřit mezi ty s největším množstvím novinek. Linus vyzdvihuje spíše to, že současná verze je „stabilní“ a neobsahuje žádné experimentální novinky. Zopakoval, že je velmi spokojený se současným vydáváním v časových cyklech, staré uvolňování verzí podle nových vlastností bylo podle slov hlavního vývojáře podstatně horší.

změně verzování se mluvilo v polovině února a veřejná anketa rozhodla, že by mělo číslování poskočit z 3.20 na 4.0. Zajímavé je, že v polovině roku 2012 Linus odhadoval, že čtyřková verze vyjde do tří let. Čtyřka však neznamená nějaký zásadní přelom, je to jen posun v čísle a vývoj pokračuje plynule dále.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 13. 4. 2015 12:36

  i (neregistrovaný)

  "a vývoj pokračuje plynule dále" Takto stabilní vývoj si může dovolit jádro/systém, jehož hlavním účelem je fungovat/potěšení, pokud by jeho hlavním účelem bylo vydělávat peníze, tak by každé nové vydání bylo vybaveno novou sadu, převážně lživých, superlativ :-) a matoucích očních výtěrů :-) A to se mi na OSS líbí. Zbývá jen objevit způsob jak mu pomoci porazit onu manažerskou demenci typu: "Co nestojí prachy nemůže být kvalitní" :-(

 • 14. 4. 2015 11:11

  Banan (neregistrovaný)

  Ale to je pravda, ja platim 800$ za RedHat protoze je kvalitni, naproti tomu s Debianem byli jenom potize i kdyz je zadarmo.

 • 13. 4. 2015 16:05

  pepik (neregistrovaný)

  Kéž by linuxové jádro nativně doručovalo ZFS...

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.