Hlavní navigace

Vyšlo Ubuntu 22.04 LTS Jammy Jellyfish s podporou Waylandu na kartách Nvidia

21. 4. 2022

Sdílet

Ubuntu 22.04 LTS Jammy Jellyfish perex Autor: Petr Krčmář, Root.cz

Vývojáři podle očekávání uvolnili novou verzi Ubuntu 22.04 LTS s kódovým jménem Jammy Jellyfish. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, které tu s námi bude příštích deset let. Součástí nové verze je řada aktualizací, například komponenty GNOME 42, podpora Waylandu na kartách Nvidia, správa paměti pomocí systemd-oomd a další.

K dispozici je linuxové jádro verze 5.15 LTS, překladač GCC 11.2, Mesa 22.0 a další novinky. Poprvé je zařazena také betaverze real-timového linuxového jádra, které obsahuje záplaty  PREEMPT_RT. Ubuntu tím evidentně míří do průmyslu, kde je rychlá odezva nutností. Toto jádro je k dispozici pro architektury x86_64 a AArch64. Toto Ubuntu je také první verzí s dlouhodobou podporou, která nabízí desktopové obrazy pro Raspberry Pi 4. 

Canonical pracuje také na novém instalátoru pro Ubuntu, současné vydání ale zůstává u osvědčeného nástroje Ubiquity. Připravujeme pro vás podrobný článek o novinkách v Ubuntu, zatím se podívejte na podrobnou galerii z instalace a prvního startu desktopového systému:

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.