Šikovný nástroj pro vývoj, než vám samovolně zrakví virtuální ext4 disk (vhdx). Opravdu velmi nepříjemná zkušenost.
Píše náhodný člověk v diskusi bez jakýchkoli podrobností. K čemu je taková informace? Mně jednou kvůli wsl shořela trouba v kuchyni.
Ono to podrobnosti nemá. Prostě regulérní vypnutí Windows 11, regulérní zapnutí Windows 11 a virtuální disk spařený (ale fyzicky disk ok, další věci bez újmy). Řešeno s podporou, dodržen postup podpory, nejdůležitější část dat nezachráněna.
Běžný log nestačí, nedá se prostě zjistit, co k tomu vedlo, ale já jsem neudělal nic jinak, než dělám týdny či měsíce. Takovéhle chyby prostě nejvíc otráví...
Jen hádám. Klidně se to mohlo stát při vypnutí. Kdysi jsem cosi nastavovat, že se může PC vypínat rychleji. Jenže to způsobovalo hlášku, že wsl ještě není ukončen. Tak se možná mohlo stát, že se to vypnulo násilně v době kdy se ještě zapisovalo do virtuálního disku.
To mne taky napadlo, proto to teď vypínám příkazem ručně ( wsl --shutdown
), než vypnu počítač. To by mělo tomuto případu účinně zamezit, ale je to jen takový odhad.
Jeden taky bug sa vyskytuje pri zapnutom sparseVhd: https://github.com/microsoft/WSL/issues/10609
MS medzicasom presunul tuto option za --allow-unsafe flag, cize vyzera, ze je to nieco co sa realne deje.
Tak je to kus software naroubovany na Windows. To nevzbuzuje zadnou duveru. Pro klasicky vyvoj - bash, git, vscode - to staci.
Jako že používáte OS co je 5.5 roku bez bezpečnostních aktualizací a ještě se tím veřejně chlubíte?
Nějak se nemohu rozhodnout, jestli je to odvaha nebo hloupost.
Kdybych chtěl být hnidopich, řekl bych, že aktualizovat lze při troše dobré vůle Windows 7 až do ledna 2026, ale co už.
21. 6. 2025, 16:35 editováno autorem komentáře
Pro Windows 7? Můžete dát odkaz? Já vidím samé negativní, třeba:
https://learn.microsoft.com/en-us/lifecycle/products/windows-7
Jestli se nepletu, tak se vám prohodily číslice. Podpora byla do roku 2023. S Microsoftem se dá dohodnout na ještě delší podpoře (dodnes nám někde cosi jede na XP), ale tuším, že u Win 7 se jim do toho vůbec nechtělo. Navíc pro tu podporu mají docela přísná pravidla, která víceméně znemožňují využití pro běžnou "uživatelskou" práci.
Že něco (obvykle technologického) jede na XP není samo o sobě problém, když to dostatečně izolujete. Ale co budete dělat, až vám chcípne hardware?
To není úplně hypotetická otázka, před rokem přinesl kolega od svého pneuservisáka řídicí počítač k vyvažovačce pneu. Mrtvá deska, načatý disk.
Disk jsem překopíroval, podobnou desku jsme našli v archívu, ale aktivace? Aktivační servery už nejedou, musí se hacknout.
Oficiální řešení?
- instalačku vám nedáme
- neopravíme
- už dávno nepodporujeme
- kupte si novou mašinu (cca 200K)
Ta věc přitom komunikuje přes sériový port, nejspíš by to jelo i ve Win11. V nějaké fabrice je to stejné, jen cenově o nějaký ten řád výš.
Já a mí uživatelé používáme na několika desítkách PC WinXP.
Není použití, jako použití. Doporučuji nevěřit každému FUDu co se kde mytizuje.
Oni jsou různé verze a ta poslední veřejná co měla podporu a vím o ní je Windows Embedded POSReady 7 a té skončila prodloužená podpora v roce 2024 a hodně lidí by se divili v kolika obchodech tahle verze ještě dnes běží. Chtěli jsme zahodit podporu 7, stejně jako 32 bit, ale to je asi ještě dlouho neprůchozí.
Traduje se, že někteří bohatí zákazníci (bankovní domy, US army, ...) si dokážou zajistit nestandardní podporu starých systémů dávno po ukončení oficiální veřejné podpory.
Třeba v roce 2019 končili s používáním 8″ disket.
Takže cca > 40 let po jejich zlaté éře.
Jo, než existoval wsl, tak byl problém dostat na windows vhodnej payload, teď hackeři ssh, wget a curl jako když najdou :D
21. 6. 2025, 12:02 editováno autorem komentáře
Ked tu tak citam vase reakcie na ukoncenie podpory starsich Windows, napadlo vam niekedy ze kazdy pocitac nemusi byt pripojeny na internet a niektory dokonce ani na LAN ?
Jiste, i takove niche nasazeni existuje. Stroj si vrni a ridi treba kus technologicke linky. No, ale zbytek sveta tu LANku mit bude...
Breberky se sirily i bez internetu a klidne na stroje, ktere vubec zasitovane nebyly, zeano... :-) Ale to vas nenapadlo.
Opět "nejchytřejší" a s vysmívačnými poznámkami...
Ano, škodlivý kód se šířil a může šířit i bez připojení k Internetu. Jak jinak se taky dřív mohly rozumně šířit, když většina počítačů nebyla zasíťovaná. Takže "oblíbené" nákazy přes diskety byly tehdy hlavním způsobem šíření.
A šířit se mohly, protože lidi na ty počítače chtěli dostat nový software.
Tenhle drobný detail je dost podstatný. Odhaduji, že většině těm, kteří provozují staré Widle offline nejde o nový SW, ale o používání toho co tam už mají.
Další use case snah dostat se na offline počítače je ala Stuxnet, ale tam nejde o staré Widle, tam cílili na nové Widle a k tomu měli k dispozici několik 0 day.
Jasne, oni ty pocitace pouzivaji tak, ze z/na nej ani zadna data nepotrebuji dostat a nikdy k nim nepripoji zadne prenosne medium :-) Ale jdete... ono to sireni breberek vubec neni omezene jen na instalace noveho software, jak se to tady snazite mylne navleknout, jen abyste to softwarove vrakoviste nejak obhajil. S jistotou jde i prohlasit, ze vetsina takovych "provozovatelu" nema ani znalosti na to, aby provedla aspon zakladni hardening. Ono jak znamo, s prichodem Windows se "ajtakem" stal kazdy, kdo zvladnul mackat tlacitko dalsi. Sice tomu nerozumel, ale nebal se 🤣
Mame v labaku PC s Windows 7 ktory spolupracuje so signalnym analyzerom od Rohde & Schwarz, tam sa urobia meriania a data sa stiahnu na USB a dalej sa spracuvaju na inych pocitacoch. Dokonca mame aj Windows XP, tam je pripojeny signalny generator ktory dokaze generovat lubovolny tvar signalu ktory mu naprogramujes. Tam sa dokonca nic nestahuje. Ani jeden z tychto zariadeni nema moznost pouzivat novsiu verziu OS lebo vyrobca HW ich nepodporuje. To ako ze mame nakupit novy meraci HW len preto ze uz nepodporuje novy OS? Ja som myslel ze dolezite je aby vsetko fungovalo tak ako ma a to aj tieto starsie OS splnuju na 100%. Naozaj tieto PC nepouzivaju ajtaci ale ludia co rozumeju prave len tomu co robia a nezaujima ich na com to robia.
A opravdu formalne nepodporuje, nebo je to takove typicke "a nam se nechce platit podpora a zadarmo nam to neda"? Ono support u podobnych zarizeni nebyva uplne mala polozka a spousta chytrolinu zrovna tuhle rada skrta s tim, ze to jsou akorat vyhozene penize. Samozrejme jsou corner-case, kdy to jinak asi nejde - ale pak je treba mit dusledne osetrene rizika - i za cenu mensi pohodlnosti. A ne, ze vam tam ten pantata k meraku beha s jednou umastenou flashkou v kapse, kterou strka do vsecho, kolem ceho zrovna projde.
Nepodporuje. Takovych mericich pristroju v cene treba 1 MKc s historickymi embedovanymi windowsy, kterym skoncila podpora vyrobce i podpora mrkvosoftu, bych po budove nasel desitky. Hardware je porad spickovy, software je bohuzel odpad. Vsechno closed source, samozrejme.
Tohle nejsou zadne 'corner-case', to je uplne normalni stav mericich pristroju. Zkus si nekdy projit vetsi laborator, uvidis to uplne vsude.
Proste zivotnost spickoveho hardware dalece prevysuje bezny software. A to nejen uvnitr pristroju, ale treba i takovy co si vyvinou labaky samy. Znam treba software co byl vyvinut na Win3.11, ted jede na W95 ve virtualu, a neni jediny duvod to menit protoze to funguje a dela presne to co ma, a kdyby do toho mel nekdo znovu investovat cas, tak je to hromada prace ktera nic extra neprinese a neni na ni cas.
Z druhe stranu ale spickovou laborator jde (a je zadouci) od vnejsich vlivu proste izolovat jinymi opatrenimi. A bavime se o omezene mnozine. Argument "zbytecne prace" je nicmene sam o sobe spatny - byt je hojne uplatnovany. Ve skutecnosti tim deklarujete nepokryty zivotni cyklus software - to uz je klasicke ojebani, ktere s nemoznosti nic spolecneho nema.
"Argument "zbytecne prace" je nicmene sam o sobe spatny - byt je hojne uplatnovany."
Bych si dovolil se argumentu zbytečné práce zastat. Berte to tak, že lidé se chtějí věnovat své práci, která je živí, které rozumí, nebo která je dokonce baví. Čím více toho musíte dělat navíc, tím méně se pak můžete věnovat svému oboru. Někdo třeba navrhuje napájecí zdroje a nechce místo toho přepisovat staré skripty, které fungují.
Mám dojem, že někteří programátoři chtějí jen uživatele zabavit a nepočítají s tím, že on by chtěl program používat k práci. To lze pochopit u her, kde je cílem dávat hráči překážky a on má radost z jejich zdolávání. Jenže proč mají ostatní uživatelé stále něco přepisovat, předělávat a přenastavovat, když to nic hodnotného nepřinese? Lze vůbec spočítat, kolik hodin lidé na celém světě promrhali přenastavováním Windowsů po nějaké aktualizaci, aby mohli opět normálně pracovat? To je zbytečná práce.
Uznávám, že někdy jde o bezpečnost a taková práce, která vypadá jako zbytečná, zachrání obrovské hodnoty. I v tom návrhu zdroje jsou různé "zbytečné" ochrany, které však mohou hodně zachránit.
Ano, lide se "venuji sve praci", silnicari take chteji prece hlavne stavet silnice... a pak bum, error, data fuc :-) Nikdo nechce po vyvojari napajecich zdroju, aby prepisoval sve letite scripty. Na to si ma proste a jednoduse nekoho najmout - neb nikdo neni superman, co zvladne vsecko. Vsak pokud svou praci dela dobre a zdroje se prodavaji, pak jiste nebude problem ty naklady rozpustit do ceny konecneho produktu.
Kupodivu veci kolem nas se zcela bezne vyvijeji, svet neni staticky a nemenny. Ono obcas holt zainvestovat musite - tu do noveho kotle (i kdyz uhli ve starych kamnech take dobre hori), tu i do te sve vlastni IT infrastruktury... ktera misty pripomina ty stary kamna. I konstrukce zdroju se vyrazne zmenily, kdyz pouzijeme tu vasi parafrazi, on urcite ani ten vas pan vyvojar nedela zdroje stejnym zpusobem jak pred triceti lety.
"Na to si ma proste a jednoduse nekoho najmout"
Prostě a jednoduše někoho pullnout z nekonečného stacku odborníků. Třeba z Indie :-)
Ano, lekaru zde mame zrovnatak nekonecny stack... vsak lecit se muzeme s pomoci internetu... ze? :-) Vsak babskych rad tam najdete... kyble.
tam sa urobia meriania a data sa stiahnu na USB a dalej sa spracuvaju na inych pocitacoch.
Nechci nic říkat, ale tohle je celkem attack vector.
"Ono jak znamo, s prichodem Windows se "ajtakem" stal kazdy, kdo zvladnul mackat tlacitko dalsi."
K tomu bych dodal, že člověk se často tím ajťákem musel stát, aniž by to jakkoliv chtěl.
S tou většinou si nejsem jist, protože provozování nepodporovaných Windows v univerzitních laboratořích je běžná praxe. IT technik vyřadí síť a provede nějaké další změny a počítač lze dál používat. Důvody pro tohle řešení jsou všelijaké, ale většinou jde o to, že nelze provést samotný upgrade Windows. Nejhorší jsou případy, kdy je nutné vyměnit i počítač a provést upgrade řídícího systému pro laboratorní přístroje. A protože výrobci potřebují vydělávat, tak samozřejmě neprodávají vyšší verzi pro Windows 11, ale program pod jiným jménem (který v podstatě dělá totéž plus něco navíc), ale stojí mnohem více a musíte si koupit plnou verzi.
Kdyby ten nově přejmenovaný program dělal totéž, tak by to byla krása...
Nové verze bohžel velmi často ztrácí některé používané funkcionality, případně se v rámci pokroku v UI/UX stávají nepoužitelné
23. 6. 2025, 14:31 editováno autorem komentáře
Ono je to jako linuxový sandbox docela dobré, ale člověk k tomu nesmí přistupovat jako k plnohodnotnému systému. Jednou jsem tam řešil záhadnou chybu, kterou jsem na webu našel jako opravenou, ale u mě i přes aktuální verzi jaksi přetrvávala. To se možná s otevřením zdrojový kódu zlepší. Teď to používám jako alternativu Cygwin pro různé terminálové utility i přes výkonnostní propad a jako vzdálený terminál.
Samo se to určitě nenainstaluje, protože verze 2.6.0 je na GitHubu označena jako "Pre-release", podobně jako 2.5.8, 2.5.6, atd. Běžný update Windows prý updatuje i WSL, ale očividně je tam nějaké zpoždění. (Já jsem měl 2.4.11.0). Po ručním spuštění "wsl --update" se provedl update na verzi 2.5.9, která je na GitHubu označena jako "Latest". Dělal jsem to na "korporátním" PC pod centrální správou.