Hlavní navigace

Vývoj 10nm technologie firmy Intel je na dobré cestě

27. 9. 2017

Sdílet

Po letech strávených se 14nm výrobou (která je pro Intel druhou generací s „3D“/FinFET tranzistory) se pomalu blíží výroba čipů novým 10nm procesem.

Intel v těchto dnech prezentoval pokroky v 10nm výrobní technologii. V plánu je vedle použití pro x86 procesory třeba také použití pro NAND flash a FPGA čipy. Kromě toho Intel už několik měsíců připravuje použití svých kapacit v továrnách pro výrobu ARM čipů pro firmy bez vlastních výrobních kapacit (podobně jako fungují kupříkladu Samsung, Globalfoundries či TSMC a jiní), jeho zástupci ukázali 300mm wafer s 10nm ARM SoC na bázi rychlých CPU jader Cortex-A75 projektovaných na pracovní frekvence 3 GHz i více.

Srovnání výrobních procesů dle Intelu
Autor: Intel

Srovnání výrobních procesů dle Intelu

Intel vždy ve svých prezentacích o tomto výrobním procesu zdůrazňuje, že ač 10nm procesy vyrábí i konkurenční firmy (znamená to primárně právě Samsung Semiconductor a TSMC), jeho 10nm čipy nesou tranzistory s reálně nejmenšími rozměry (roztečí mezi řídícími elektrodami použitých unipolárních tranzistorů) – podrobněji na webu Intelu).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.