Hlavní navigace

Vývoj Manjaro-OpenRC bude ukončen

Sdílet

Jyrki 1. 8. 2017

Artoo oznámil, že projekt Manjaro-OpenRC bude v krátké době ukončen a uživatelům bude doporučeno přejít na novou distribuci Artix, která je spojením projektů Arch-OpenRC, Manjaro-OpenRC, pravděpodobně i Archbang a autoři usilují i spolupráci s Obarun.

OpenRC balíčky budou z repozitářů Manjara odstraněny na podzim. Na stránkách systemd-free.org již vyšel návod k upgradu na Artix pro užitele Archu i Manjara. Technicky je nutné přidat tři nové repozitáře system, world a galaxy před repozitáře Archu.

Základem pro Artix nebude Manjaro, přesto by mělo být možné využívat repozitáře manjaro extra a manjaro community, jelikož drtivá většina balíčku v nich pochází z Archu. Hlavním initem distribuce bude OpenRC, projekt však bude podporovat i runit a s6. K dispozici je již iso.

Tato zprávička byla zaslána čtenářem serveru Root.cz pomocí formuláře Přidat zprávičku. Děkujeme!

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 1. 8. 2017 8:52

  soriako (neregistrovaný) ---.client.rionet.cz

  takže si škrtám další distro... ještě že přinejhorším existuje BSD, tam takový debilní nápady snad nedostanou.

 • 1. 8. 2017 11:04

  frantaN49

  Je škoda, že končí tato uživatelsky přívětivá alternativa k archu bez systemd. Ale z dlouhodobého hlediska to beru pozitivně. Artix bude základní distro pro ty co nechtějí systemd a chtějí arch (podobně jako devuan je k debianu). Časem určitě vznikne distro pro začínající uživatele (jako Manjaro), ale už založené na Artixu.

 • 1. 8. 2017 18:56

  Jyrki

  neni treba delat ukvapene zavery. Nekdo muze postradat manjaro-tools, primarni cilovou skupinou pro Artix nebudou zacinajici uzivatele.
  To je zrejme nejvetsi problem, openrc je silne minoritni init a jedna z mala user friendly distribuci (tedy spise jeji neoficialni odnoz) konci a nastupce si neklade za cil byt user friendly...
  Urcite je ale pozitivum, ze se nebudou tristit sily.