Hlavní navigace

Vznikla Sekce informatiky Strany zelených

12. 9. 2005

Sdílet

Byla ustavena Sekce informatiky Strany zelených. Sekce chce coby jeden z bodů svého programu podporovat rozvoj a užívání svobodných a otevřených programů, formátů a dat. Členem či příznivcem se může stát každý (i nečlen Strany zelených).

Sekce informatiky vznikala zhruba dva roky. Její vznik byl mimo jiné inspirován úsilím rakouských Zelených o rozvoj užívání Linuxu či aktivitami Evropské strany zelených proti zavedení softwarových patentů.

Tato zprávička byla zaslána čtenářem serveru Root.cz pomocí formuláře Přidat zprávičku. Děkujeme!

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 12. 9. 2005 13:32

  kalda (neregistrovaný)
  Povazuji sice za chvalihodne, ze nekdo snazi hajit svoje zajmy konecne take cestou parlamentni demokracie. Bohuzel Strana zelenych se rozhodne v nasi republice radi k extremistickym politickym organizacim s vyraznym komunistickymi prvky. Pokud budeme i nadale budovat dojem, ze 'svobodny software' je podporovan lidmi blizkymi 'rudemu svinstvu', muze to byt cesta do pekel.
 • 12. 9. 2005 13:58

  Jáchym Čepický
  Je pravda, že jsem si jejich volební program nepřečetl, ale od lidí, kteří tak učinili jsem slišel podobný názor.

  Dále bych připojil, že Strana zelených na mě rozhodně nepůsobí dojmem, že se jedná o odborníky na problematiku životního prostředí. Spíše se jedná o nadšence, kteří to s přírodou "myslí dobře", většinou bez potřebného vzdělání (alespoň se tak prezentovaly její špičky).

  Může mít literární teoretik dostatečný rozhled v problematice životního prostředí? Může... ano, možné je všechno... Ale má ho?
 • 12. 9. 2005 14:36

  Antonín Slejška (neregistrovaný)
  Vážený pane Čepický,

  máte úplnou pravdu v tom, že ve Straně zelených je celkem slušný počet ekologických aktivistů, kteří ne vždy stojí zcela pevně nohama na zemi a mají vyborné odborné zázemí. Doufám však, že pokud tu a tam budete sledovat činnost Strany zelených, tak dojdete ke stejnému poznatku, ke kterém jsem došel i já, že ve Straně zelených je ve skutečnosti mnohem více velmi dobrých odborníků než slavných aktivistů.

  Tu narážku na toho literárního teoretika zcela přijímám, ale s tou výhradou, že tento člověk před velmi krátkou dobou s velkým hřmotem Stranu zelených opustil, aby se mohl plně věnovat budování slepence malých liberálních stran. Bude jistě zajímavé pozorovat, jak nadšeně jej budou liberálové přijímat (ve Straně zelených se totiž proslavil touhou po zavední neodemokracie, což měl být nástroj pro potlačení zhoubně se šířícího neoliberalismu :-)

  Přeji krásný den,
  Antonín Slejška
 • 13. 9. 2005 0:42

  Honza (neregistrovaný)
  Jeee, Patocka odesel ze SZ? Tento fakt mi zcela unikl - diky za upozorneni. Ze by to znamenalo konec "neodemokratickeho" kridla ve SZ? To by znamenalo, ze tato strana - donedavna v mych ocich politicka mrtvola (diky Patockovym praktikam) by opet mela nadeji na muj hlas.
 • 13. 9. 2005 7:52

  Antonín Slejška (neregistrovaný)
  K danému tématu vyšly články v různých novinách. Mně nejbližší je pochopitelně Ekolist :-) S JP zřejmě odejde několik jeho nejbližších přátel. Osobně se však domnívám, že jich nebude víc jak deset. Mnozí z nich, ač jsou v mnoha věcech naivní a na velkou politiku velmi nezralí (stejně jako já), tak odvedli velký kus práce, takže osobně se z jejich odchodu neraduji. Radoval bych se, kdyby v sobě vedle pracovitosti, výřečnosti a charismatu nalezli rovněž vlastnosti jako je trpělivost, uvážlivost či pokora a stali se nich zralejší zelení politici a političky.
 • 12. 9. 2005 14:01

  Petr Bren
  To je ale naprostá blbost a dokazuje to úplnou absenci Vaší orientace v jejich programu a názorech. Strana zelených není extremistická politická organizace. Naopak, jejich přístup je v mnoha oblastech příliš kompromisní a konzervativní a vychází prostě z liberální pravice. Já jsem zelené volil v minulých parlamentních volbách, ale už nebudu, protože teď se právě příliš blíží současným parlamentním stranám. S komunismem a tím, čemu říkáte rudé svinstvo, nemá nic společného a nikdy z takové ideologie nevycházela. Vaše výroky působí spíš jako pokus o flame než jako stanovisko k něčemu, o čem něco víte.
 • 12. 9. 2005 14:17

  Antonín Slejška (neregistrovaný)
  Vážený pane Kaldo,

  nechci Vám brát Vaši barvitou představu Strany zelených, ale mohl byste mi vysvětlit, proč je právě ve Straně zelených tolik bývalých disidentů, jako je např. Ivan Dejmal, Petr Uhl, Honza Wünsch,..., když je tak rudě planoucí? Nebo jak je možné, že volič Občanského fóra, následně ODS, po jejím rozpadu US, jednou KDU a v jedněch senátních volbách ČSSD, se nakonec stal voličem a členem SZ? Také jistě již máte odpověď na to, proč do Senátu ze Stranu zelených kandidoval dlouholetý bijec proti komunismu Jaromír Štětina. Případně by mě zajímala rovněž Vaše odpověď na fakt, že za nedlouho bude pravděpodobně předsedou Strany zelených zvolen Martin Bursík, který byl mimo jiné ministrem životního prostředí v Tošovského vládě.

  I přes to, že Strana zelených se tradičně řadí do liberálně levicového proudu, tak já osobně si myslím, že ve skutečnosti je liberálně středová, resp. že ty nálepky levicová/pravicová, se těžko dají pro SZ aplikovat. Pro Stranu zelených je totiž hlavním rysem její program, který stojí na třech nohách udržitelného rozvoje: životní prostředí, sociální ohleduplnost, ekonomická prosperita. Pro prosazování tohoto programu jsou někdy vhodnější řešení považovaná za levicová, jindy řešení považovaná za pravicová.

  Mimochodem, pokud byste ve Straně zelených udělal anketu o nejpopulárnějšího politika všech dob, tak by to myslím nebyl ani Marx, ani Lenin a dokonce ani Husák či Gottwald, ale Masaryk.

  Tož tak.

  Zdraví Vás Zeleně planoucí Antonín Slejška :-)
 • 13. 9. 2005 18:54

  Antonín Slejška (neregistrovaný)

  Ano, i tak mu někteří říkají :-)

  Přečtěte si Uhla v poslední 21 a snad mi dáte za pravdu, že jde o v celku inteligentního trockistu. A to, že je občas tvrdohlavý jako mezek (jako třeba v případu těch plotů), to už zjistili komunisti, když jej nezvyklalo ani slušných pár let ve vězení. Osobně jsem velmi rád, že takovéto silné individuality ve Straně zelených jsou, ač z toho pak vzniká rozhádaný obraz Strany zelených, jelikož silné osobnosti kolem sebe prostě občas tu stojatou vodu musí rozzvířit.

 • 15. 11. 2007 20:50

  Andy (neregistrovaný)
  Milý pane Slejško, dva roky uběhly a víme, jak to skončilo. Trockista Uhl tak dlouho kul pikle proti Beránkovu předsednictvu až se mu (spolu s Kuchtovou, Štěpánkem, Wunschem a přirozeně i s vaší ctěnou osobou) podařilo prosadit Bursíka do vedení Strany, která, ted je to jasne videt, není ani rudá, ba ani zelená, jako spíš bezbarvá s namodralým nádechem. Gratuluji
 • 12. 9. 2005 19:03

  Golf (neregistrovaný)
  Ke komunismu měli Zelení vždy dost daleko. Já myslím, že když se zbaví svých vnitřních problémů a dokážou dobře prezentovat své politické názory v celé šíři (nejen ochrana žabiček a motýlků), mají slušně našlápnuto na to dostat se až do parlamentu. Třeba místo politické mrtvoly US :-).

  A se svým přirozeným liberálním sklonem k alternativám je celkem logické, že Zelení mají snahu podporovat alternativy i v oblasti software. Sledoval bych jejich počínání, možná to bude dobrá volba v příštích volbách :).
 • 13. 9. 2005 10:37

  Avar (neregistrovaný)
  ale právě jsem se podíval na Vaše stránky a celý podnik na mě působí krajně nedůvěryhodně. Ustavující schůze SI se zúčastnilo 5 (slovy pět) lidí - jeden budoucí vedoucí, tři členové a jeden host. Ani jeden z uvedených není profesionální informatik, naopak uvedená zaměstnání (soukromá hotelová škola - zaměstnání nebo zaměstnavatel?, odborník na dřevařství, jeden patrně nezaměstnaný) působí v daném kontextu spíše komicky. Plánované úkoly typu zavedení VoIP do kanceláří SZ může mít sice kladný vliv na hospodaření SZ, jako program SZ v oblasti informatiky mi to přijde poněkud nedostatečné, stejně jako vágní prohlášení o odmítání patentů. Na většinu rozdělených úkolů by stačil jeden člověk (mimochodem, kdo hlídá hlídače?). Sám jsem měl vypomáhal organizaci Arnika se správou počítačů a vím, jak to vypadá, když IT dělají amatéři. Se vší úctou k (doufám) dobře míněnému záměru na mě celá Vaše akce působí jako populistické předvolební gesto.
 • 13. 9. 2005 18:36

  Antonín Slejška (neregistrovaný)

  Sekce informatiky má problém, že je sice v celku aktivní virtuálně, ale dělá jí potíže se sejít fyzicky. Proto převážná část lidí v sekci jsou příznivci (to jest nezúčastnili se ustavující schůze). Postupem času se z těchto příznivců budou stávat členové a předpokládám, že do sekce vstoupí i další lidé.

  Martin Mach učí matematiku a informatiku na hotelové škole. , ač jsem nevystudoval Matfyz, ale pouze fakultu dřevařství na TU Zvolen, spravuji, vytvářím a rediguji webové stránky Biom.cz + nějaké další aktivity. Petr Drahoš dělá informatika sdružení Calla, Roman Rogner pomáhá s webem Svobody zvířat,...

  Naše sekce není pouze programovou sekcí, ale rovněž postupně přebíráme starost o informační a komunikační systém Strany zelených. Tedy např. web, e-maily, e-konference, zmíněný přechod na VoIP, apod. Takže náš plán práce zahrnuje i drobnosti typu přechodu na VoIP. Nenapadlo nás, že by to mohlo někomu vadit :-)

  Zcela jistě, pokud by někdo měl čas dělat pro Stranu zelených informatiku alespoň 8 hodin denně, tak by zvládl správu a hlavně postupné zlepšování všech zmíněných věcí bez problémů sám,... Bohužel musíme chodit do práce, starat se o rodiny a další věci, takže náš čas je omezený. Velmi uvítám jakoukoliv další pomocnou ruku (tedy vlastně hlavu), jelikož mám ještě pár úkolů, které bych rád na někoho delegoval.

  Vytvoření Sekce informatiky rozhodně není předvolební gesto. Uznejte sám, že předvolební gesta se dělají trochu jinak a v jiných sdělovacích prostředcích :-)

  Každopádně, pokud byste chtěl vylepšit odbornou úroveň Sekce informatiky, tak se můžete stát jejím členem či příznivcem. Vítán je ale každý - nemíním lustrovat zájemce o práci v sekci, zda mají či nemají potřebné vzdělání a zkušenosti v oboru.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky