Hlavní navigace

Vzniklo Fórum pro otevřená data

29. 5. 2013

Sdílet

Za posledních pět let vznikly na světě tisíce aplikací, nabízejících společensky prospěšné a ekonomicky přínosné služby. Řada z nich je postavena na využití tzv. otevřených dat veřejné správy nebo komerčních subjektů. Česká republika nyní stojí na počátku datové revoluce. Fond Otakara Motejla, Fakulta informatiky a statistiky VŠE a Matematicko-fyzikální fakulta UK proto společně založily Fórum pro otevřená data. Jeho klíčovým úkolem je ukázat možnosti využití otevřených dat v praxi a poskytovat veřejné správě i široké veřejnosti metodickou a konzultační podporu.

Program Fóra pro otevřená data nabývá na důležitosti i proto, že Evropská komise schválila aktualizaci evropské směrnice z roku 2003, která by měla veřejná data vlád, úřadů či institucí zpřístupnit všem zájemcům v otevřeném formátu pro libovolné zpracování. Aktualizace musí projít hlasováním v Evropském parlamentu, a jakmile začne směrnice platit, jednotlivé státy EU budou muset její obsah integrovat do svých zákonů během následujícího roku a půl. Přelomovou direktivu pro otevřená data zveřejnil i americký prezident Barack Obama.

Naším cílem je propojit firmy, obce, IT specialisty a vysoké školy a ukázat na možnosti využití otevřených dat a jejich ekonomické a společenské přínosy, které lze zatím jen stěží odhadnout. Je však nesporné, že vedou ke zkvalitnění služeb občanům, ekonomickému růstu a úsporám a vzniku podnikatelských a pracovních příležitostí. Zároveň napomáhají zapojení občanů do veřejného života a v neposlední řadě i rozvoji datové žurnalistiky, říká Robert Basch, předseda rady Fondu Otakara Motejla. Fórum program zahájí soutěží Společně otevíráme data, která v listopadu ocení nejlepší studentské a veřejné aplikace využívající otevřená data pro společensky prospěšné služby. Partnerem soutěže je společnost CZ.NIC a její výkonný ředitel Ondřej Filip předsedou odborné poroty, která bude hodnotit přihlášené aplikace. Fórum rovněž plánuje spustit pilotní projekty otevření dat pro veřejnost ve vybrané státní instituci a městě přibližně s 50 000 obyvateli.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?