Hlavní navigace

Wayland a Unity možná už v Ubuntu 11.10

8. 11. 2010

Sdílet

Pamatujete si na projekt Wayland,který by se mohl stát jednoduchou vrstvou mezi hardwarem a prostředím? Mark Shuttleworth si myslí, že Ubuntu 11.10 by mohlo mít Unity, které přijde v Ubuntu 11.04, postavené právě nad Wayland. Prý to přinese lepší „user experience“, ale faktem je, že jde o velmi rozsáhlou změnu za relativně krátký čas.

Možná jde jen o rozvíření už tak bouřících se vod a za rok bude Wayland pořád jenom možnost, kterou budou vývojáři zvažovat, ale alespoň víme, že Wayland má nějakou budoucnost a hlava nejrozšířenější linuxové distribuce o ní otevřeně hovoří.

Na nvnews.net je k tomuto tématu zajímavá diskuse, kde se mimo jiné dozvíme, že NVIDIA momentálně neplánuje úpravu svých ovladačů pro Wayland. Můžeme jen doufat, že čeká na ten správný okamžik a nebude zbytečně brzdit vývoj a rozšíření Wayland mezi uživatele.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 8. 11. 2010 11:29

  Tom (neregistrovaný)

  Actually on his website Mark wrote the following comment:

  Quote:

  It’s highly unlikely that the default Ubuntu install in a year will be on Wayland. It’s possible that there will be versions of Ubuntu that use it, or proof-of-concept images, by then. More importantly, we won’t make it the default until it really is widely supported and supportable, by folks using a wide variety of hardware providers. And as for network connectivity, there’s sufficient time between now and then for these problems to get solved.

  So he doesn't intend to use it for the MAIN distro so soon but they start to work on it and therefore there will be a proof-of-concept.

  However, I think that for a good home-PC experience it makes sense to move to something that doesn't use the Client/Server technology for GUI in the future (though when exactly is a different question). Is it because of "Unity"? They want to start using Unity for the normal Desktop-Environment in the future though (although they won't use it for everything from "day one").

  zdroj: http://www.nvnews.net/vbulletin/showthread.php?s=e59363c951b26543c3d70593bb853105&p=2343452#9

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Adam Štrauch je redaktorem serveru Root.cz a svobodný software nasazuje jak na desktopech tak i na routerech a serverech. Ve svém volném čase se stará o komunitní síť, ve které je již přes 100 členů.