Hlavní navigace

WebAssembly prošlo standardizací ve W3C, byla vydána verze 1.0

16. 12. 2019

Sdílet

Web Assembly logo

WebAssembly je binární formát pro zápis instrukcí virtuálních strojů, který byl ve W3C označen za oficiální webový standard a zařadil se tím jako čtvrtý mezi jazyky zpracovávané v prohlížeči vedle HTML, CSS a JavaScriptu. Zároveň s touto novinkou byl vydán WebAssembly verze 1.0, který je podporován v prohlížečích Firefox, Chrome, Safari, a Internet Explorer. O šíření mimo svět prohlížečů by se měla postarat Bytecode Alliance, která sdružuje Mozillu, Intel, Red Hat a další organizace.

WebAssembly má ovšem své stinné stránky, na které upozorňuje článek na serveru Register: snižuje transparentnost a umožňuje poměrně intenzivní obfuskaci kódu. Jedna ze studií tak například zjistila, že více než polovina webů používajících WebAssembly jej zneužívá ke zlomyslným akcím, mezi které patří těžba kryptoměn. S nově vydaným standardem se ale novému jazyku dostane zřejmě výrazně širší pozornosti i mezi legitimními uživateli.

(Zdroj: Slashdot)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.