Hlavní navigace

WhatsApp přestane od 1. listopadu fungovat na Androidu 4.0.4 a starším

18. 10. 2021

Sdílet

WhatsApp Autor: Pixabay

WhatsApp přestane od 1. listopadu fungovat na Androidu 4.0.4 a starším. Ke svému běhu bude potřebovat alespoň Android 4.1. 

Nově WhatsApp pro Android a iOS umožňuje šifrovat své zálohy uložené na Google Drive či iCloudu. Uživatel si může zadat 64číselný klíč případně heslo. Bez znalosti klíče, nebo hesla nepůjde nově šifrovaná záloha obnovit. Šifrování záloh jde zapnout i vypnout přes Chats > Chat Backup > End-to-end Encrypted Backup. Více detailů najdete v článku o šifrované záloze.

(zdroj: bleepingcomputer)

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 18. 10. 2021 15:20

  Bez přezdívky:

  Skoda ze meni popsano proc presne 1.11. prestane fungovat? Se aktivuje nejaka funkcionalita, co potrebuje novejsi Android? Spis je to rizene omezovani.

 • 18. 10. 2021 20:06

  Filip Jirsák

  Ano, je to řízené omezování. Vývojáři a testeři se nemusí starat o prastaré systémy, které nepodporují novější API a mají spoustu chyb a nedostatků. Divím se, že ty muzeální kousky ještě pořád podporují.

 • 19. 10. 2021 8:33

  martinpoljak

  Vy se, pane Jirsáku, obecně divíte zvláštním věcem. Podporují je nejspíše proto, že je používá určité procento uživatelů ať už z jakéhokoliv důvodu což ví z analytiky. A, světe div se, i procento zákazníků jsou zákazníci a dělají procento obratu. Což mohou být solidní peníze.

  A teď už jich nejspíš začalo být příliš málo. V tom není žádná ideologie ale prostá finanční matematika.

 • 19. 10. 2021 10:30

  Filip Jirsák

  Kdyby to bylo tak jednoduchá, jak píšete, všichni by podporovali ještě DOS. Jenže jste zapomněl na jednu „drobnost“ – že podpora starých technologií a OS stojí peníze. Dokonce to může znamenat, že musíte vydávat dvě nebo více verzí aplikací – jednu pro nové systémy, ve kterých můžete využívat nové vlastnosti, a jednu nebo více pro starší systémy. Nebo můžete vydávat jenom jednu verzi, na čemž pak ale mohou být biti uživatelé novějších systémů (kterých je drtivá většina), protože některé nové vlastnosti prostě nemůžete využít.

  Jinak pro vaši informaci, podíl uživatelů Android 4.0.4 se nepočítá na procenta, je jich méně než jedno promile. WhatsApp monetizuje uživatele tím, že prodává reklamu. Uživatelé, kteří mají přes osm let staré mobily, jsou pro cílení reklamy opravdu terno, těm tak snadno prodáte nové věci…

  Jsem přesvědčený o tom, že čistě finančně už jim to nevycházelo dávno. Že ty staré verze podporovali spíš z důvodu zachování dobrého obrazu produktu a firmy, protože lidé pohybující se v extrémech umí být dost hlasití.

  Každopádně na divení se tomu, že se jim to stále vyplatilo, není nic divného. Vy jste úplně zbytečně vysvětloval, že se jim to asi vyplatí – což všichni vědí. Já jsem se divil tomu, proč se jim to vyplatí – co všechno započítávají na strany nákladů a výnosů, že jim to pořád ještě vycházelo pro podporu verze 4.0.4. Na to vy jste samozřejmě neodpověděl, protože o tom nic nevíte.

  Mimochodem, o ideologii jsem nepsal nic. Finanční matematika je něco jiného, než si představujete. V tomhle případě je to obyčejné porovnání nákladů a výnosů.

 • 19. 10. 2021 11:58

  martinpoljak

  Však o tom píši. Já tohle znám z vývoje webových aplikací. Ano, už dávno byl nesmysl podporovat třeba IE 10. Ale prostě ho používala 2 % našich zákazníků což dělalo (nebo mohlo dělat) 2 % z obratu pár set milionů ročně. A přijďte s tím za někým za managementu, že ty 2 % zákazníků přece nejsou důležitá.

  Co je finanční matematika v konkrétném slova smyslu celkem nepřekvapivě vím. Jenomže vy mimo jiné máte neustálou a trvalou potřebu chytat ostatní za slovo. Myslel jsem to právě takhle.

 • 20. 10. 2021 11:56

  Filip Jirsák

  Sice tvrdíte, že to znáte, ale stále jste to nepochopil. Management opravdu nezajímá váš názor jako vývojáře, jestli jsou 2 % zákazníků důležitá. Manažer by se měl rozhodovat podle toho, jaký má z těch dvou procent zákazníků přínos, jaké má náklady na jejich podporu a o jaký výnos přichází tím, že např. není možné pro těch 98 % implementovat nějakou funkcionalitu.

  Co je finanční matematika v konkrétném slova smyslu celkem nepřekvapivě vím.
  Nevím, co je na tom nepřekvapivého. A když, co finanční matematika znamená, proč to používáte ve zjevně jiném významu?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

První linux nainstaloval kolem roku 1994 a u něj zůstal. Později vystudoval fyziku a získal doktorát.