Hlavní navigace

Wikimedia odmítla používání formátu H.264

19. 2. 2014

Sdílet

Komunita okolo projektu Wikimedia se rozhodla, že nebude podporovat formát H.264.  který je licenčně chráněn a je zatížen řadou patentů. Hlasování probíhalo od 15. ledna do 14. února a existovala celá řada scénářů od částečné podpory až po úplnou. Nakonec se pro plnou podporu vyjádřilo 145 hlasujících, pro částečnou 60 a zcela proti bylo 309 respondentů.

Wikimedia v současné době hostuje více než 40 tisíc výukových videí a podporuje otevřené formáty Ogg Theora a WebM. Ty ovšem nejsou podporovány tak široce jako právě H.264, jehož odpůrci ovšem nesouhlasí s jeho licenčními podmínkami. Ty sice dovolují použití na internetu bez nutnosti platit poplatky, přesto je formát komunitou vnímán jako uzavřený.

„Ne nesvobodným formátům.“ „Wikipedie je od začátku svobodnou encyklopedií.“ „Prosím nepodporujte patentované formáty.“ „A příští rok budeme používat .docx místo HTML a .ai místo SVG?“ Tak zní některé názory odpůrců, jejichž hlasy nakonec převládly.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.