Hlavní navigace

Wikipedia bude duálně licencovaná

16. 6. 2009

Sdílet

Wikipedia po letech fungování přidává ke svému obsahu novou licenci. Původní licence GNU Free Documentation Licence (GFDL) se podle autorů pro Wikipedii nehodí, a tak jí jde na pomoc Creative Commons Attribution/Share Alike 3.0 (CC-BY-SA). GFDL byla primárně určena pro šíření dokumentace svobodného softwaru a u Wikipedie byla např. klauzule o přidávání plného znění licence poněkud nepraktická. Tento a několik dalších detailů CC-BY-SA řeší. Důležité také je, že nová licence výslovně dovoluje komerční využití obsahu. Změna licence byla možná díky úpravě GFDL, kde Free Software Foundation přidalo migrační klauzuli, kde ke změně není potřeba stoprocentní souhlas všech přispěvatelů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 16. 6. 2009 13:29

    Adam Štrauch

    V nové licenci to je přímo dovoleno. Nejsem si jist, že by podobná klauzule byla i u GFDL. Tam to spíše vychází z toho, že to není zakázáno. Do zprávičky přidám slovo „výslovně“.

  • 16. 6. 2009 22:39

    Jiri (neregistrovaný)

    WMF (Wikimedia Foundation) udelala i kontroverznejsi krok. Dovolila davat kredit autorum jen uvedenim linku na Wikipedii nebo jeji kopii se seznamem autoru. Jenze to prinasi radu otazek.

    Za prve neni zcela jasne, zda to neodporuje CC-BY-SA. WMF tvrdi, ze nikoli. Ja si tim vubec jisty nejsem, z licence jsem to nevycetl. Nove prispevky ma WMF pojistene zvlastni klauzuli pod editacnim oknem, ale u starsich nic takoveho nebylo.

    Za druhe neni jasne, co se stane, pokud WMF zanikne a nebude existovat kopie historii nebo autoru, protoze ji nikdo nemusi udrzovat. Tady dokonce hrozi, ze WMF muze prebiratele vydirat, pokud se dostane do financnich problemu, sve projekty zavre a neumozni ani stahnuti dumpu databaze.

    Za treti podobny problem muze ale vzniknout i drive. Bezne se stava, ze se clanky mazou, presouvaji, slucuji apod. Link na nejaky clanek proto muze byt v rade pripadu velmi rychle mrtvym linkem. O kredit tak autori muzou prijit hodne rychle.

    Za ctvrte to komplikuje prejimani textu tretich stran, coz WMF opet resi vyjimkou – slibuje, ze takove texty budou jasne oznaceny a prebirajici u nich bude muset davat kredit zpusobem, jakym si autor pral.

    Za pate tento zpusob davani kreditu neuplatnuje u medii, coz vse nadale komplikuje. Bude treba tenhle rozdil vysvetlovat porad dokola a ze z vlastni zkusenosti, jak lidi prijimaji svobodne licence, muzu rict, ze to bude hodne tvrdy orisek.

    Za seste se zmenou nesouhlasila rada dosavadnich autoru. Cas ukaze, jak se ke zmene postavi, zda treba z projektu kvuli tomu neodejdou. Je take otazka, zda zmena neodlaka odborniky, ktere dosud lakala i na svobodnou licenci, ktera autorum zarucuje kredit.

    Uvidime, co zmena vlastne prinese. Jen zduraznuji, ze vyse popsane problemy neprameni z prechodu na CC-BY-SA, ale z dalsich uprav „Terms of Use“, ktere WMF prijala zaroven s prechodem.

    http://wikimediafoundation.org/…Terms_of_Use