Hlavní navigace

Wikipedie projde úpravou vzhledu, poprvé po deseti letech

24. 9. 2020

Sdílet

Wikipedie redesign Autor: Wikipedie

Wikipedie projde po deseti letech úpravami vzhledu. Cílem je lepší čitelnost, jednodušší vzhled a více prostoru pro samotný text zejména na desktopu. Řada prvků bude přesunuta do schovávacího bočního panelu, upraveno bude také logo a například boxík s obsahem článku.

Jednou z novinek bude také omezená délka řádků u článků. Tato úprava je podložena studiemi, které říkají, že příliš dlouhé řádky jsou obtížně čitelné. Doporučovaná délka se pohybuje mezi 40 a 75 znaky. Na webu je obtížné se trefit přesně do počtu znaků, Wikipedie to vyřeší nastavením maximální šířky pro oblast s textem.

Změny budou nasazovány postupně během dlouhého období, aby je mohli uživatelé průběžně testovat a podávat zpětnou vazbu. Pokud se vše podaří podle plánu, měly by být všechny novinky nasazeny ke konci roku 2021, kdy bude Wikipedie slavit 20. narozeniny. Na některých jazykových mutacích už jsou první prvky upravené, kompletní přehled najdete na MediaWiki.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.