No myslim si ze linuxova distra v momentalnim stavu jaka jsou take maji maslo na hlave. glibc co implementuje funkce misto jadra, staticke linkovani glibx, nefungujici hnojnik systemd atp. Openssl je kapitola sama pro sebe.
Kdo je nejakej ten patek v oboru tak porad vi ze je vsechno mozne. A pokud jsi jeste neprisel o iluze, tak doporucuji DailyWTF. Tam jde celkem dobre videt jak muze vypadat kod od nekoho komu chybi zakladni teoreticke znalosti z IT,dela treba nabytek a pak se prekvalifikuje na programatora protoze nemuze najit uplatneni.
Cisty kod se v praxi malo objevuje. A i u kritickych systemu se radeji pouzije deterministicka prasarna nez genialni reseni u nehoz je horsi zanalyzovat vsechny mozne stavy a obhajit pred auditorem.
Pletes si Open source s metodikami vyvoje Open source SW. Existuji dle meho subjektivniho nazoru docela udrzitelne formy vyvoje u projektu s jasnymi pravidly a neanarchistickym rizenim jako napriklad s mensimi vyhradami Linux (hlavne diky Linusovi),BSDcka, Apache, gnu utility.
Ty neudrzitelne jsou IMHO spagetovy hnojnik Android, lennartovina pulseaudio a systemd,php a nejasna cesta nagelovanych samponu s Firefoxem.
Navrhoval jsem crowdfunding aby ten clovek. nic noveho nevyvijel. Lennart ve svete open source je to same co Hitler. Vlastne nastavuje teto spolecnosti takove zrcadlo jaka je, ze dokaze do svych rad prijmout takto nebezpecneho cloveka a jeste za pomoci Red Hatu zvedat ruku pravou ruku ...
A ja septam - nebyl to prave Trident, kdo dokazal platnost Godwinova zakona i na URL http://www.root.cz/zpravicky/windows-muze-byt-open-source-mysli-si-predni-vyvojar-microsoftu/ ?
Zmysel to pre M$ mat samozrejme bude. A samozrejme financny :-). Nejaky bordel v kode M$ nikdy netrapil a ani trapit nebude. Vyvoj linuxu je podivuhodne lacny oproti Windows na ktorom makaju davy dobre platenych programatorov. Teraz si predstavte ze prepustite skoro vsetkych a nechate si 2% ludi na koordinaciu vyvoja ktora prebieha v komunite, zbytok bude zadarmo. Este k tomu nejako zamuruju pouzivanie cloudu len od Microsoftu v comkolvek cloudovom kde sa pouziju zdrojaky M$ napriklad pomocou vylepsenej GPL a uz len zberat $ za pouzivanie M$oblacika
Otazka jem kdo by jim na tom chtel za tehlech podminek makat. Samozrejme krome blbecku, co maji na tele vytetovane logo Widli. Nejak nevidim dobrovolniky, jak makaji na to, aby MS mohl vydelavat nebo dokonce cizi firmy, ktere MS plati vyvojare. A take nevim, jak by se to zvladlo, kdyz jen kod Widli je urcite alespon tak velky, jako kod celeho linuxoveho distra a v samotnem MS maji vyvoj zorganizovany tak, ze trva celou vecnost, nez se novy kod nekam dotlaci, protoze to asi musi vytisknout a CEO to musi orazitkovat. A kdyz novy kod konecne doleze, tak zase neco rozbije jinde a zacina se znovu.
Říkám to nerad, ale od doby, co jsem před půl rokem přešel na Windows, tak už ani nevím, co to je řešit chyby v systému - zapnu, pracuju, vypnu - neuvěřitelné. V Ubuntu jsem se neustále musel zabývat otravnými chybami, často vyskytujícími se znova ihned po tom, co danou chybu už někdo opravil. Na Linux jsem přecházel z XP, tak mi to asi pořád připadalo jako menší zlo, ale časy se evidentně mění a teď už bych do Linuxu nešel ani náhodou. Ta "byrokracie" má zřejmě za jistých okolností(třeba při vývoji operačního systému...) svůj význam.
Nojo, vy si vyberete distro, o kterem lze tezko rici, ze slava jeho stability dotyka se hvezd a pak rikate, ze jsou s Linuxem porad problemy. Do Ubuntu, i kdyz pouzivate LTS, kazdou chvili chodi updaty. Prubezne vznikaji a zanikaji problemy, podle toho, co soudruzi zase kde zkurvili. Tak nevim, na co si stezujete, vybral jste si sam. Clovek, ktery chce klid, si vybere stabilni distro, napriklad Debian stable nebo na nem zalozene jine distro, napriklad asi Kanotix. Clovek, ktery se citi dobrodruzneji, si vybere distro zalozene na Debianu testing, napriklad Debian testing nebo Sparky. Clovek, ktery si vybere distro zalozene na Debianu unstable, jako vy, pak holt trpi. Doby, kdy Ubuntu bylo docela dobre pres svoji zakladnu v Debianu unstable, jsou uz pryc. Nekolik verzi tomu nazad. Tak okolo verzi 8.x a 9.x clovek ani nepotreboval LTS a docela to slo.
Ted jen pockejte, az zase MS posere nejaky update a vy se treba nedostanete na Internet. Nebo az chytnete virus, ktery vam zasifruje data, to se nasmejete!
je to mozny, delam LAMP, netbeany a veci kolem tak tam neni moc co zkazit. je fakt, ze musim ted mit zmrazeny FF protoze mi po aktualizaci nereaguji taby na kliknuti apod. nemam cas resit jestli je to problem vboxu nebo nejakych doplnku ci co, ale neni to nic co by me trapilo. tak rad bych debian... ale proste Unity je pro me jediny opravdu dobre pouzitelny desktop prostredi.
v tom mem prispevku byla chyba, samozrejme 2012
S Ubuntu se ale opravdu děje něco špatnýho. Takový 10.04 LTS bylo výborně odladěný i stabilní. O 12.04 se to dá víceméně říct také, i když si na pár divných věcí vzpomínam. A když jsem nedavno nainstaloval 14.10 ze zvědavosti na nepoužívaný oddíl tak jsem hned po instalaci musel odklikat několik hlášení o chybách, rozpoznání Optimusu naprosto selhalo (na jednom monitoru se pokoušely vejít dvě plochy, takže kus byl někde "vedle monitoru" mimo rozsah displeje a pořád tam utíkala myš) a pár pádů základních prvků systému následovalo i dál. Vsync nešla zapnout po instalaci proprietárních ovladačů grafiky přes NVDIA Prime tím nístrojem "dodatečné ovladače", výkon 3D nezvykle nízkej a když jsem zkusil Steam, tam měl nějak posunutou tu ovládací lištu a ve hrach divně reagoval kurzor. Do toho ještě občas něco spadlo a při aktualizaci jsem dostal chybovou hlášku ve Woknařským stylu ("..něco selhalo, nikdo neví proč, zkuste znovu, třeba to začne fungovat..").
Tolik problémů pohromadě jsem neviděl ani za 2 roky používání Debianu Unstable - tam vlastně nemusim řešit vůbec nic. Nic z toho výše popsaného ani nic podobného jsem tam neviděl.
Zvláštní, že Kubuntu nebo Xubuntu mi tohle neudělá. Ani Mint. Něco musí být špatně s Unity (z hlediska ovládání jinak ale výhrady nemám).
Možná by to chtělo přestat vydávat zbytečný verze s podporou směšných devíti mesíců a zaměřit se na pořádný LTS desktop verze místo smartphonů. Ubuntu plně podporuju, protože se mi líbí směr, design a celková jednoduchost, ale ta upadající kvalita způsobuje, že když je potřeba "linux pro lidi", použiju/doporučim radši Mint.
Tak ja na problemy narazil zrovna v Lubuntu. Unity jsem nikdy nepouzival. Je toho vicero, ale uz se nepamatuji. Vzpominam si akorat na blbnouci systray, kdy pry podle diskusi na Internetu doslo k nejakym zmenam, jak ma systray fungovat. A v Lubuntu LTS jsou pribaleny aplikace, kterym to zapomneli rici, takze v systrayi nezobrazi ikonu. U nekterych jde pouziti systraye vypnout. U tech, u kterych to nejde, se po zavreni okna do aplikace uz nedostanu, protoze ikona je v systrayi v jakemsi paralelnim vesmiru a jde pouzit uz jen kill.
Chyby neriesim, len niekedy strasne spomali pocitac. Pri prvych spomaleniach som bol bezradny a trvali aj dni, teraz viem ze sa hlasia windows updaty. Tak vsetko pekne ulozim, lebo proti Windowsu sa neoplati ist a updatnem, potom resetnem, potom najde zrazu nejake ine updaty ktore predtym nevidel zasa dam stiahnut a resetnem, pre istotu este raz dam vyhladat updaty a ak nic nejakde necham postat priblizne 15 minut aby sa system stabilizoval znovu resetnem a mozem robit.
Aktualizacie Win mam nastevene ze sa pytaju kym sa nainstaluju. Z mojho pohladu by bolo lepsie keby vobec neexistovali, od doby co mam Win 8.1 sa ich mohlo sumarne nainstalovat niekolo GB, zabil som tym vela hodin a ziadnu zmenu som nepocitil.
Nerobil som ziadne testy rychlosti pocitaca ked som mal dojem ze je spomaleny, takze zatial je to len moj nepodlozeny subjektivny pocit.