Hlavní navigace

Wine s reflinky výrazně sníží množství zabraného místa na disku, ne však na Ext4

24. 8. 2021

Sdílet

Wine víno

V rámci projektu Wine se již delší dobu řešil způsob, jak snížit velikost, kterou projekt zabírá na úložišti. Wine je dodnes protkané spoustou redundantních knihoven, kde 32bit prefix zaberou obvykle kolem 150MB místa, 64bit prefix pak dvojnásobek. Řešení bylo nadneseno již před nějakou dobou a na jeho implementaci se pracuje. Wine využije tzv. reflinky, tedy odkazování na knihovny již v rámci projektu (někde) uložené, namísto duplicitního uložení těch samých knihoven. Pro každou novou aplikaci běžící přes Wine se tak velikost těchto prefix knihoven může smrknout ze stovek MB na 1MB či méně.

Podpora reflinků se (po)stará i o situace, kdy bude potřeba některé knihovny změnit – původní knihovna zůstane zachována, neb nejde o běžné hard či symlinky. Projekt Wine k tomu ale potřebuje podporu na úrovni souborového systému, což poněkud omezuje možnosti. Reflinky lze použít na Btrfs či XFS, ale v Ext4 se potřebná podpora nenachází. Zatím ani není jisté, ve které verzi Wine se případně podpora reflinků objeví.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.