Hlavní navigace

WireGuard nebude ani v jádře 5.1

28. 2. 2019

Sdílet

WireGuard

Nová VPN s názvem WireGuard (článek) má novou vývojovou verzi, která nabízí nízkoúrovňové změny, brání některým potenciálním způsobům útoku postranními kanály a opravuje kompatibilitu se staršími jádry. Nová verze by také měla být znatelně rychlejší při použití s tisíci klienty.

Na konci tohoto týdne se otevře vývoj linuxového jádra 5.1, WireGuard ale nebude součástí tohoto okna. Neprošel totiž konečným schvalovacím kolečkem a vývojáři doufají, že se během několika měsíců dostane do další verze jádra 5.2. 

WireGuard je přímým konkurentem OpenVPN, ale přináší plnou integraci do linuxového jádra a jednoduchou konfiguraci. Hlavní vývojář Jason Donenfeld se už v loňském roce snaží svůj užitečný nástroj dostat do hlavního vývojového stromu jádra, zatím ale neprošel schvalovacím procesem mezi ostatními vývojáři – WireGuard především přináší spoustu nových kryptografických funkcí. Přesto je možné jej celkem pohodlně nasadit po doinstalování příslušného modulu, který některé distribuce už nabízejí v balíčku v rámci svých repozitářů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.