Hlavní navigace

World Wide Web oslavil 20 let

8. 8. 2011

Sdílet

V sobotu uplynulo 20 let od představení projektu World Wide Web světu. Učinil tak Tim Berners-Lee v diskuzní skupině alt.hypertext. Berners-Lee jej již nějaký čas předtím interně testoval a používal v rámci CERNu (Conseil Européen pour la recherche nucléaire – Evropská organizace pro jaderný výzkum), kde pracoval.

První dokumenty byly k dispozici díky rozsáhlému univerzálnímu značkovacímu jazyku SGML (Standard Generalized Markup Language), který předcházel HTML (HyperText Markup Language). První formální návrh popisující komplexnější jazyk HTML vznikl až v roce 1993. Standard byl vydán až roku 1995 komunitou IETF (Internet Engineering Task Force) a je označován jako HTML 2.0.

(Zdroj: DSL.sk, Wikipedia.org)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 8. 8. 2011 10:28

    Karel (neregistrovaný)

    SGML je systém pro tvorbu značkovacích jazyků. HTML je jeden z mnoha vytvořených podle pravidel SGML. WWW od počátku používal HTML, které ale v původní verzi nebylo SGML kompatibilní. Teprve verze 2.0 z roku 1994 přidala další jazykové elementy a upravila zápis tak, aby vyhovoval požadavkům SGML.

    Věta "První dokumenty byly k dispozici díky rozsáhlému univerzálnímu značkovacímu jazyku SGML (Standard Generalized Markup Language), který předcházel HTML (HyperText Markup Language)." je tedy silně zavádějící a snaží se podsouvat (možná neúmyslně), že HTML je novější verzí SGML a že existovaly dokumenty napsané v SGML.

    Pravdou je, že web od začátku používal HTML a to v době, kdy se SGML kompatibilní nebylo. A nyní přišla doba, kdy HTML (od verze 5) opět SGML po 17 letech opouští.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky